Pregled bibliografske jedinice broj: 1012341
Zašto je važno znati čitati i napisati znanstveni rad
Zašto je važno znati čitati i napisati znanstveni rad // 2.Međunarodna konferencija zdravstvenih profesija i 16.Međunarodna konferencija medicinskih sestara i tehničara „Povezivanje obrazovanja i najbolje prakse“: Knjiga sažetaka / Lučanin, Damir ; Pavić, Jadranka (ur.).
Zagreb: Zdravstveno veleučilište Zagreb, 2017. str. 35-35 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1012341 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zašto je važno znati čitati i napisati znanstveni rad
(Why it is important to know how to read and write a scientific paper)
Autori
Kurtović, Biljana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
2.Međunarodna konferencija zdravstvenih profesija i 16.Međunarodna konferencija medicinskih sestara i tehničara „Povezivanje obrazovanja i najbolje prakse“: Knjiga sažetaka
/ Lučanin, Damir ; Pavić, Jadranka - Zagreb : Zdravstveno veleučilište Zagreb, 2017, 35-35
ISBN
978-953-6239-55-9
Skup
2.Međunarodna konferencija zdravstvenih profesija i 16.Međunarodna konferencija medicinskih sestara i tehničara „Povezivanje obrazovanja i najbolje prakse“
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 20.03.2017. - 21.03.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
znanstveni rad ; istraživanje ; sestrinstvo utemeljeno na dokazima
(scientific paper ; research ; evidence based nursing)
Sažetak
U hrvatskoj su zdravstvenoj zajednici posljednjih godina uznapredovali promicanje i primjena metode prakse utemeljene na znanstvenim dokazima. U takvom eksponencijalnom rastu i razvoju znanja u sustavu zdravstva nalaže se potreba za utvrđivanjem i širenjem spoznaje kako kvalitetno napisati znanstveno utemeljen rad te kako upotrijebiti znanstveno znanje u svakodnevnoj praksi. Medicinske sestre pri tome moraju naučiti identificirati najbolje dostupne dokaze te uz primjenu vlastitih znanja, stručnosti i vještina, uzimajući pri tom u obzir potrebe i sklonosti korisnika usluga zdravstvene zaštite, primjenjivati ih i kritički ih prosuđivati. U svakodnevnom radu susrećemo se sa sestrinstvom utemeljenim na iskustvu i sestrinstvu utemeljenom na dokazima. Sestrinstvo utemeljeno na dokazima postupak je kojim sestre donose kliničke odluke na temelju: najboljegadostupnog znanstvenog dokaza, svojega kliničkoga iskustva i preferencija bolesnika u okvirima raspoloživih mogućnosti. Potrebne vještine za upotrebui pisanje znanstvenih radova u sestrinstvu uključuju: poznavanje informacijskih tijekova, oblikovanje strategije traženja informacija, lociranje izvora informacija, selekciju nađenih informacija, analizu i interpretaciju informacija, procjenu njihove primjenjivosti i njihovo postavljanje u okvire drugih informacija potrebnih za rješavanje problema. Studija koju su proveli Pravikoff i Tanner 2005. godine pokazuje da većina medicinskih sestara pruža njegu na temelju onoga što su naučile u školi za medicinske sestre i rijetko se koriste člancimaiz stručnih časopisa, izvješćima istraživanja ili literaturomiz bolničkih knjižnica kao referencijamaza svojrad. Presudna je činjenica da stvaranje novog znanja nije samo sebi svrha, ono dobiva pravu vrijednost tek ako se primjenjuje. Dostupnost informacija i razvoj znanosti doveli su do znatnih poboljšanja u ishodima zdravstvene njege u cijelom svijetu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti