Pregled bibliografske jedinice broj: 1011381
Tripiridilporfirin u fotodinamičkoj inaktivaciji biofilma
Tripiridilporfirin u fotodinamičkoj inaktivaciji biofilma, 2019., diplomski rad, preddiplomski, Odjel za biotehnologiju, Rijeka
CROSBI ID: 1011381 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tripiridilporfirin u fotodinamičkoj inaktivaciji biofilma
(Tripyridylporphyrin in photodynamic inactivation of biofilm)
Autori
Ćavar, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Odjel za biotehnologiju
Mjesto
Rijeka
Datum
09.07
Godina
2019
Stranica
41
Mentor
Malatesti, Nela
Neposredni voditelj
Gobin, Ivana
Ključne riječi
Amfifilni porfirin ; Biofilm ; Fotodinamička inaktivacija ; Legionella pneumophila
(Amphiphilic porphyrin ; Biofilm ; Photodynamic inactivation ; Legionella pneumophila)
Sažetak
Legionella pneumophila Gram-negativna je bakterija koja spada u porodicu Legionellaceae. Uzročnik je pontijačke groznice i legionarske bolesti. Obitava u vodenom okruženju kao što su jezera, rijeke, ali i umjetno stvoreni vodeni sustavi kao što su sustavi s visokim temperaturama vode, sustavi rashladne vode, spa i wellness centri, hoteli, bolnice, vodeni sustavi u stomatološkim ordinacijama. U takvom okruženju stvaraju se biofilmovi koje nastanjuje L. pneumophila i u njima se razmnožava. Biofilmovi su otporni na dezinfekcijska sredstva i termičku obradu vode što otežava eradikaciju legionele. Zbog toga potrebno je razviti nove metode dezinfekcije voda, a jedna od tih metoda je fotodinamička inaktivacija. Fotodinamička inaktivacija temelji se na upotrebi fotosenzibilizatora, u ovom radu 5-(4-oktadec-9- enamidofenil)-10, 15, 20-tris(3-piridil)porfirina (TMPyP3-C17H33), u aerobnim uvjetima. Izlaganje amfifilnog porfirina izvoru svjetlosti određene valne duljine rezultira stvaranjem singletnog kisika (1O2) i/ili ostalih kisikovih reaktivnih vrsta (ROS) koji dovode do oksidacije i stanične smrti patogena. Cilj ovoga istraživanja bio je ispitati učinkovitost fotodinamičke inaktivacije amfifilnog porfirina na razaranje 6-dnevnog biofilma Legionella pneumophila soj 130b. Korištena je sterilna vodovodna voda, a kao izvor svjetlosti korištena je ljubičasta svjetlost intenziteta 40 mW/cm2. Koncentracije amfifilnog porfirina od 0, 176 μM, 0, 351 μM, 0, 702 μM i 1, 404 μM su dovele do uništavanja biofilma L. pneumophila u vodovodnoj vodi. Istraživanjem je dokazano da spoj učinkovito razara bakterijski biofilm pa bi se metoda mogla primijeniti u praksi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne prirodne znanosti, Temeljne medicinske znanosti, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Projekti:
uniri-prirod-18-173 (Priprema lipidnih konjugata piridilporfirina
njihova karakterizacija
fotodinamička aktivnost)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka,
Sveučilište u Rijeci - Odjel za biotehnologiju