Pregled bibliografske jedinice broj: 1011086
Aktualna problematika u uzgojno-selekcijskom radu na crnoj slavonskoj svinji
Aktualna problematika u uzgojno-selekcijskom radu na crnoj slavonskoj svinji // Book of abstracts: 54th Croatian & 14th International Symposium on Agriculture / Mioč, Boro ; Širić, Ivan (ur.).
Zagreb: Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2019. str. 186-187 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1011086 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Aktualna problematika u uzgojno-selekcijskom radu
na crnoj slavonskoj svinji
(Current issues in breeding-selection work on Black
Slavonian pig)
Autori
Margeta, Vladimir ; Margeta, Polonca ; Gvozdanović, Kristina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Book of abstracts: 54th Croatian & 14th International Symposium on Agriculture
/ Mioč, Boro ; Širić, Ivan - Zagreb : Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2019, 186-187
Skup
54. hrvatski i 14. međunarodni simpozij agronoma
Mjesto i datum
Vodice, Hrvatska, 17.02.2019. - 22.02.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Crna slavonska svinja ; uzgojni program ; označavanje ; genotipizacija
(Black Slavonian pig ; breeding program ; marking ; genotyping)
Sažetak
U posljednjih 10 godina došlo je do značajnog povećanja populacije Crne slavonske svinje. Prema podatcima Hrvatske poljoprivredne agencije, u 2017. godini u Hrvatskoj je pod matičnom evidencijom bilo 1.930 krmača i 242 nerasta ove pasmine. Nažalost, uzgojno- selekcijski postupci koji se trenutno provode od strane nadležnih institucija nisu u službi očuvanja, stabiliziranja i unapređenja pasmine. Manjkavosti u sustavu kontrole proizvodnosti rezultiraju činjenicom da je gotovo 50% populacije Crne slavonske svinje izvan kontrole proizvodnosti (obveza prijave samo jednog legla godišnje). Nadalje, sustav označavanja (ušne markice) nije prilagođen specifčnim uvjetima držanja ove pasmine (držanje na otvorenom i ispustima), što dovodi do čestog gubitka identifkacijskih oznaka, kao i brisanja identifkacijskog broja s ušnih markica. Veliki problem predstavlja i činjenica da se godišnje ocijeni i u matičnu evidenciju uvede gotovo jednaki broj rasplodnih nerasta kao i krmača, a preko 70% umatičenih nerasta pripada istoj liniji. No, najveći problem predstavlja izostanak genomskih metoda u provedbi uzgojno- selekcijskog programa koji se temelji isključivo na ocjeni i procjeni fenotipskih svojstava, što je rezultiralo visokim stupnjem uzgoja u srodstvu koji u značajnoj mjeri ugrožava opstojnost pasmine. Prvi i nužni korak u očuvanju i unapređenju Crne slavonske svinje treba biti provjera rodovnika molekularnogenetskim metodama i genotipizacija svih rasplodnih grla, kao osnova uzgojno- selekcijskog programa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek