Pregled bibliografske jedinice broj: 1010017
Kompresijska svojstva netkanog tekstila
Kompresijska svojstva netkanog tekstila, 2019., diplomski rad, diplomski, Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1010017 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kompresijska svojstva netkanog tekstila
(Compressional properties of nonwoven fabrics)
Autori
Vidaković, Petar
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Tekstilno-tehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
03.07
Godina
2019
Stranica
57
Mentor
Kopitar, Dragana
Ključne riječi
polipropilensko vlakno, poliestersko vlakno, netkani tekstil, grebenanje, iglanje, kalandriranje, debljina, kompresija, oporavak nakon kompresije
(polypropylene fibers, polyester fibers, nonwoven fabrics, carding, needling, calendering, thickness, compression, compression recovery)
Sažetak
U cijelom svijetu se proizvodnja i prodaja netkanog tekstila kontinuirano povećava. U početku proizvodnje, netkani tekstil bio je ekonomski isplatljivija zamjena za tradicionalni tekstil, gdje se dugo smatralo da se od njega mogu proizvoditi samo jeftiniji proizvodi niske kvalitete. Razvojem tehnologije kemijskog ispredanja vlakana, razvila su se umjetna vlakna sa značajno boljim svojstvima od prirodnih a time i s većom primjenom. Kombinacijom različitih procesa proizvodnje i različitim sirovinama nastali su proizvodi s potpuno novim svojstvima koja se završnim obradama mogu dodatno unaprijediti. Netakni tekstil ima široki raspon svojstva, odnosno može biti mekan, elastičan, tvrd, krut, ili imati kombinirana svojstva, može biti tanak kao papir i debeo prema potrebi, a i dalje imati veliku čvrstoću. Može biti velikih i malih dimenzija i proizveden procesima ljepljenja, zagrijavanja ili šivanja. Cilj diplomskog rada je istraživanje ponašanje različitih vrsta netkanih tekstila na tlačno djelovanje sile. Odabrani uzorci grupirani su po načinu proizvodnje u 7 grupa. Provedena su ispitivanja mase i debljine uzoraka te ponašanje netkanog tekstila na stlačivost putem dvije metode. Stlačivost netkanog tekstila ispitana je eksperimentalnom metodom pomoću Tracker progama te na debljinomjeru prema normi ISO 9073-2:1995. Rezultati ponašanja uzoraka na djelovanje vlačne sile i oporavka nakon djelovanja vlačne sile, grafički su prikazani sa odgovarajućom logaritamskom krivuljom za kompresiju i opravak netkanog tekstila. Iz uočenih promjena i ponašanja materijala iz može se zaključiti da je promjena u debljini manja na uzorcima netkanog tekstila koji imaju veću masu jedinici površine. Iz tablice logaritamske regresijske jednadžbe i koeficijent korelacije kompresijskog i dekompresijskog ciklusa netkanog materijala možemo zaključiti da je moguće predvidjeti ponašanje materijala s obzirom na njegovu gustoću.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija