Pregled bibliografske jedinice broj: 1009356
Skraćivanje hrvatskih riječi u komunikaciji kratkim tekstnim porukama
Skraćivanje hrvatskih riječi u komunikaciji kratkim tekstnim porukama // Jezik i njegovi učinci / Stolac, Diana ; Vlastelić, Anastazija (ur.).
Zagreb: Srednja Europa ; Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku (HDPL), 2018. str. 273-287 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1009356 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Skraćivanje hrvatskih riječi u komunikaciji kratkim tekstnim porukama
(Abbreviated forms of Croatian words in instant messaging)
Autori
Polić, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Jezik i njegovi učinci
/ Stolac, Diana ; Vlastelić, Anastazija - Zagreb : Srednja Europa ; Hrvatsko društvo za primijenjenu lingvistiku (HDPL), 2018, 273-287
ISBN
978-953-7963-86-6
Skup
31st International Conference of the Croatian Applied Linguistics Society
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 04.05.2017. - 06.05.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
sinkrona pisana komunikacija ; kratke tekstne poruke ; skraćivanje hrvatskih riječi
(instant messaging ; Croatian abbreviations)
Sažetak
U radu se analiziraju skraćeni oblici hrvatskih riječi u sinkronoj komunikaciji kratkim tekstnim porukama korisnika aplikacije WhatsApp. Istraživanje je pokazalo da se novotvorene skraćene riječi najčešće pojavljuju u komunikaciji adolescenata i korisnika u dvadesetim godinama. Pojavljuju se akronimi, kontrakcije, apokope i afereze, a najčešći je način skraćivanja apokopiranje. Najčešće se skraćuju imenice, a skraćeni oblici imaju i izraženu pragmatičku funkciju. U komunikaciji adolescenata i korisnika u dvadesetim godinama poznavanje skraćenih riječi nužno je i kao textiquette i kako bi se postigla komunikacijska kompetencija, a za njihovo je razumijevanje ponekad ključan kontekst jer isti oblik označava različite sadržaje. Ovakav pisanogovoreni diskurs već utječe na govoreni diskurs, a nameće se pitanje kakav će biti njegov potencijalni dugoročni utjecaj na kognitivne funkcije korisnika koje su odgovorne za razvoj vještina pisanja i govorenja, kao i na razvoj hrvatskog jezika u cjelini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija