Pregled bibliografske jedinice broj: 1008405
Vrijednost književnog djela i problemi oblikovanja književog kanona
Vrijednost književnog djela i problemi oblikovanja književog kanona // Jezici i kulture u vremenu i prostoru II: Temataski zbornik / Gudurić, Snežana ; Stefanović, Marija (ur.).
Novi Sad: Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu, 2013. str. 255-262 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1008405 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vrijednost književnog djela i problemi oblikovanja književog kanona
(The Value of a literary Work and the Problems of forming a literary Canon)
Autori
Loinjak, Igor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Jezici i kulture u vremenu i prostoru II: Temataski zbornik
/ Gudurić, Snežana ; Stefanović, Marija - Novi Sad : Filozofski fakultet Univerziteta u Novom Sadu, 2013, 255-262
ISBN
978-86-6065-179-4
Skup
Jezici i kulture u vremenu i prostoru II
Mjesto i datum
Novi Sad, Srbija, 24.11.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
književni kanon ; teorija književnosti ; revizija kanona
(literary canon ; literature theory ; canon revision)
Sažetak
Na području književnosti razmatranju kanona pripada osobit značaj. Možda baš to i jest razlog brojnim nesugla-sicama oko oblikovanja književnog kanona koje su postale osobito naglašene sedamdesetih i osamdesetih godina 20. stoljeća. Određeni je oblik kanonizacije postojao još od najranijih vremena. U antičkom se svijetu nije dovodila u pitanje vrijednost Homerovih i Vergilijevih djela. U narednim su se razdobljima na sličan način književnom kanonu dodavali novi klasici uz poneku reviziju starih popisa. Kanon ne treba gledati suviše kruto budući da je on sklon promjenama te predstavlja odraz određenog povijesnog trenutka. Razmotrivši spomenutu prepirku oko kanona koju su u prošlome stoljeću vodili ugledni teoretičari književnosti, može se reći kako je ona čedo svoga vremena i samo je se pod tim vidikom može adekvatno procjenjivati. Glavni je zadatak ovoga rada problematski pristupiti književnom kanonu te pokušati uočiti glavne smjernice u njegovu oblikovanju. Pri tome će pomoći teo-rijska djela brojnih književnih teoretičara koji su istom problemu pristupali s različitih teorijskih stajališta. U ovoj problematici osobita važnost pripada književnoj kritici jer određivanje književne vrijednosti i adekvatno vredno-vanje određenog djela nerijetko predstavlja kamen spoticanja. Upravo je vrednovanje bitan faktor kanonizacije koji se u suvremenim promišljanjima književnih teoretičara sve češće potiskuje na margine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Književnost