Pregled bibliografske jedinice broj: 1006966
Pepeo drvne biomase u cementnim kompozitima
Pepeo drvne biomase u cementnim kompozitima // Savremena građevinska praksa Eco build 2019 / Malešev, Mirjana ; Laban, Mirjana ; Netinger Grubeša, Ivanka (ur.).
Novi Sad: Fakultet tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, 2019. str. 19-32 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1006966 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pepeo drvne biomase u cementnim kompozitima
(Wood biomass ash in cement composites)
Autori
Štirmer, Nina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Savremena građevinska praksa Eco build 2019
/ Malešev, Mirjana ; Laban, Mirjana ; Netinger Grubeša, Ivanka - Novi Sad : Fakultet tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu, 2019, 19-32
ISBN
978-86-6022-161-4
Skup
Savremena građevinska praksa 2019
Mjesto i datum
Andrevlje, Srbija, 06.06.2019. - 07.06.2019
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
drvna biomasa, pepeo drvne biomase, leteći pepeo, cementni mort, kemijska svojstva, obradljivost, tlačna čvrstoća
(wood biomass, wood biomass ash, fly ash, cement mortar, chemical properties, workability, compressive strength)
Sažetak
Energane na krutu i plinovitu biomasu predstavljaju najznačajniji obnovljivi izvor energije u Europskoj uniji. U energanama na drvnu biomasu nastaje pepeo (PDB) koji se trenutno većinom odlaže te se djelomično koristi u poljoprivredi. S druge strane, u industriji betona postoji veliki potencijal zamjene određenih komponenata prikladnim alternativnim materijalima čime se rješavaju problemi odlaganja otpada, smanjuje se emisija CO2 te potrošnja materijala iz prirodnih resursa. U tom kontekstu istražuju se mogućnosti primjene PDB-a u cementnim kompozitima. Ipak, sastav PDB-a razlikuje se od sastava pepela dobivenog izgaranjem ugljena koji se u cementu i betonu primjenjuje već desetljećima i čija je primjena regulirana normama. Naime, PDB više varira u sastavu i količini anorganske tvari. U radu su prikazane procijenjene količine PDB-a u Republici Hrvatskoj te je provedena karakterizacija drvne biomase i PDB-a iz 10 energana. Prikazani su rezultati preliminiranih ispitivanja mortova u kojima je dio cementa zamijenjen PDB-om. Temeljem provedenih ispitivanja zaključuje se da je upotreba PDB-a kao zamjene za dio cementa moguća uz potrebu dodatnih istraživanja zbog različitih i promjenjivih kemijskih sastava PDB-a. Na taj način bi se mogli odrediti parametri kojima bi se reguliralo njihovo korištenje u cementnim kompozitima te omogućila šira primjena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo, Temeljne tehničke znanosti