Pregled bibliografske jedinice broj: 1006953
Kako spriječiti govor mržnje na hrvatskim news portalima
Kako spriječiti govor mržnje na hrvatskim news portalima // Knjiga sažetaka Međunarodne znanstvene konferencije Medijska pismenost u digitalno doba – kulturna, ekonomska i politička perspektiva / Zgrabljić, Rotar Nada (ur.).
Zagreb: Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu, 2014. str. 37-38
CROSBI ID: 1006953 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kako spriječiti govor mržnje na hrvatskim news portalima
(How to Prevent Hate Speech at Croatian News Portals)
Autori
Ivanuš, Renato
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Knjiga sažetaka Međunarodne znanstvene konferencije Medijska pismenost u digitalno doba – kulturna, ekonomska i politička perspektiva
Urednik/ci
Zgrabljić, Rotar Nada
Izdavač
Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2014
Raspon stranica
37-38
ISBN
978-953-7823-37-5
Ključne riječi
internet, news portali, komentari čitatelja, govor mržnje, etika, obrazovanje
(Internet, news portals, readers’ comments, hate speech, ethics, education)
Sažetak
Internet je najdemokratskiji medij. Prvi put u povijesti na nekom mediju gotovo svi mogu iznijeti mišljenja i stajališta. Sve veći broj ljudi za to se koristi komentarima pod tekstove na internetskim news portalima. Ta sloboda, međutim, ima i nedostatke. Zbog manjka kontrole čitateljskih komentara na news portalima u javnost dolaze i oni puni mržnje, uvreda, ugrožavanja ljudskih i manjinskih prava ili neprimjerenih izraza (psovki). Istraživanje provedeno na četirima hrvatskim news portalima (24sata.hr, vecernji.hr, index.hr i tportal) pokazuje koliki je udio takvih zlonamjernih komentara. Osim toga, rad analizira praksu kontrole čitateljskih komentara i pokazuje koje se metode rabe za smanjenje govora mržnje. Najučinkovitije je u potpunosti ukinuti komentare čitatelja (net.hr), ali time se dokida i interakcija s čitateljima, a to sve vodi do smanjenja posjećenosti portala. Primjenjuje se i metoda dopuštanja komentara samo putem Facebooka koji u velikoj mjeri ukida anonimnost čitatelja (jutarnji.hr) ili pak zapošljavanje administratora koji vođeni jasnim pravilima brišu neprimjerene komentare (24sata.hr). Rad istražuje može li smanjivanju takvih komentara pridonijeti sustavno uključivanje novinara koji pišu tekstove u rasprave s čitateljima koji te tekstove komentiraju (npr. 24sata.hr). Sve su to, ipak, samo prvi koraci prema uklanjanju govora mržnje s interneta. U radu se zaključuje kako konačan uspjeh neće biti moguć bez sustavnog podizanja razine medijske kulture čitatelja, koji će i kroz redoviti obrazovni sustav spoznati osnovne postulate etike masovnih medija i masovne komunikacije u koju su odjednom ušli korištenjem internetom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Književnost
POVEZANOST RADA