Pregled bibliografske jedinice broj: 1006704
Veze Hrvata i Svete Stolice od ranog srednjeg vijeka do modernoga doba
Veze Hrvata i Svete Stolice od ranog srednjeg vijeka do modernoga doba // Zbornik predavanja održanih tijekom Branimirove godine u Arheološkom muzeju u Zagrebu, Povodom 130.obljetnice od godine uklesane uz ime kneza Branimira na oltarnu gredu iz Gornjeg Muća / Bunčić, Maja ; Dugonjić, Anita (ur.).
Zagreb: Arheološki muzej u Zagrebu, 2019. str. 8-13 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1006704 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Veze Hrvata i Svete Stolice od ranog srednjeg vijeka do modernoga doba
(Croats and Holy See from the early Middle Ages to the Modern Age)
Autori
Biočić, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik predavanja održanih tijekom Branimirove godine u Arheološkom muzeju u Zagrebu, Povodom 130.obljetnice od godine uklesane uz ime kneza Branimira na oltarnu gredu iz Gornjeg Muća
/ Bunčić, Maja ; Dugonjić, Anita - Zagreb : Arheološki muzej u Zagrebu, 2019, 8-13
ISBN
978-953-8143-29-8
Skup
Branimirova godina. Hrvatska u vrijeme kneza Branimira - 1130. obljetnica od godine uklesane uz ime kneza Branimira na oltarnu gredu iz Gornjeg Muća
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 13.01.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Sveta Stolica, pape, Domagoj, Branimir, Tomislav, Petar Krešimir IV., glagoljica, NDH, FNRJ, Ivan Pavao II.
(Holy See, Pope, Domagoj, Branimir, Tomislav, Peter Krešimir IV, NDH, FNRJ, John Paul II.)
Sažetak
Već u 7. stoljeću dolaskom Hrvata na današnje prostore ostvaraju se prvi njihovi kontakti s papinstvom, odnosno s papom Ivanom IV., a nastavili su se sve do danas. Veze Hrvata i papa možemo pratiti na nekoliko razina od onih službenih, preko institucionalnih veza, do osobnih kontakata brojnih pojedinaca kroz korespondenciju ili osobne susrete. U doba hrvatskih narodnih vladara imamo nekoliko pisanih svjedočanstva o navedenim vezama, a najvažnijim smatramo pismo pape Ivana VIII. ”najdražem sinu” Branimiru datirano 7. lipnja 879 godine. Upravo ovo pismo, u kojem je papa blagoslovio Branimira i njegov narod, drži se prvim međunarodnim priznanjem Hrvatske. Podrška papa hrvatskim narodnim vladarima nije izostala ni u narednom razdoblju. Primjerice upravo je papa Ivan X. prvi titulirao Tomislava s rex, a papa Grgur VII. dao je okruniti Zvonimira. Nestankom hrvatske narodne dinastije veze Hrvata i papa nisu prekinute. Štoviše, pape su agilno pomagali Hrvate u obrani od Osmanlija. Kontakti Hrvata i Svete Stolice nadalje se nastavljaju i u doba prevrata te kako društvenih tako i političkih promjena prosvijećenoga 18. stoljeća, te 19. stoljeća poznatog kao”vijek narodnosti”. Premda je u 20. stoljeću promijenjeno nekoliko državnih uređenja zbog čega su veze Hrvata i papa otežane, one nisu prekinute. Na tragu navedenog eksplicitna podrška Hrvatima od Svete Stolice dolazi 13. siječnja 1992. godine u vidu međunarodnog priznanja Hrvatske. Pregledom veza Hrvata i Svete Stolice od 9. stoljeća pa sve do modernog doba nastojat ćemo ne samo ukazati na konstantnost tih kontakata, nego i pobliže razjasniti motive i pozadinu potonjih.
Izvorni jezik
Hrvatski