Pregled bibliografske jedinice broj: 1006029
Ismijavanje političkih protivnika u doba humanizma: primjer Eneje Silvija Piccolominija
Ismijavanje političkih protivnika u doba humanizma: primjer Eneje Silvija Piccolominija // Humor u svakodnevnoj komunikaciji / Jambrešić Kirin, Renata ; Marković, Jelena ; Marks, Ljiljana ; Polgar, Nataša (ur.).
Zagreb: Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF), 2018. str. 229-240 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1006029 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ismijavanje političkih protivnika u doba humanizma: primjer Eneje Silvija Piccolominija
(Ridiculing Political Opponents in Renaissance Humanism: The Example of Enea Silvio Piccolomini)
Autori
Matić, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Humor u svakodnevnoj komunikaciji
/ Jambrešić Kirin, Renata ; Marković, Jelena ; Marks, Ljiljana ; Polgar, Nataša - Zagreb : Institut za etnologiju i folklOris tiku (IEF), 2018, 229-240
ISBN
978-953-8089-06-0
Skup
“Tko se zadnji smije, nije shvatio vic”: Humor u svakodnevnoj komunikaciji
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.11.2015. - 20.11.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Humanizam ; Enea Silvio Piccolomini ; Latinska književnost
(Renaissance Humanism ; Enea Silvio Piccolomini ; Latin literature)
Sažetak
Ismijavanje, odnosno izvrgavanje nekoga podsmjehu okoline, moćno je političko oružje. Njime se protivnika predstavlja kao neozbiljnoga, smiješnoga i, samim time, bezopasnoga. Autori u doba renesansnog humanizma često su koristili metode ismijavanja kako bi političke protivnike svojih mecena predstavili kao nespretne i maloumne figure, te ih tako u očima intelektualne javnosti učinili manje prijetećima. U doba kada je moć u znatnoj mjeri ovisila o ugledu, te su mnogi vladari upošljavali humaniste da im pišu hvalospjeve, ovakvo izvrgavanje ruglu moglo je imati razorne posljedice. Naposljetku, čak i najsposobniji moćnik može izgubiti ugled ukoliko ga se predstavi kao osobu koja plače kao malo dijete kada ne dobije ono što želi. Enea Silvio Piccolomini (1405-1464), političar, diplomat, heretik i papa, rado je svoje političke neprijatelje predstavljao kao takve, a njegov istančan smisao za humor mnoge je izvrgnuo ruglu. Budući da je tijekom svoga života nekoliko puta promijenio političko usmjerenje, također se mijenjao i skup njegovih protivnika. Proučavanjem korištenja metode ismijavanja u njegovim spisima možemo mnogo toga naučiti o metodama političke propagande ili difamacije u doba humanizma, kao i o metodama opinion making-a u doba kada je pisana kultura tek uzimala maha. Također možemo sagledati kakva je vrsta humora rezonirala kod njegovih suvremenika, te što je neku osobu činilo smiješnom u njihovim očima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest