Pregled bibliografske jedinice broj: 1005203
Važnost medicinske sestre u edukaciji i prevenciji pretilostiu adolescentskoj dobi - prikaz slučaja
Važnost medicinske sestre u edukaciji i prevenciji pretilostiu adolescentskoj dobi - prikaz slučaja // Raziskovanje študentov zdravstvenih ved prispeva k zdravju in razvoju sodobne družbe / Čuček Trifković, Klavdija ; Mlakar, Ines (ur.).
Maribor: Univerzitetna založba Univerze v Mariboru ; Univerza v Mariboru, Fakulteta za zdravstvene vede, 2019. str. 508-513 doi:10.18690/978-961-286-271-8 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1005203 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Važnost medicinske sestre u edukaciji i prevenciji pretilostiu adolescentskoj dobi - prikaz slučaja
(Importance of nurses in education and obesity prevention in adolescence - case report)
Autori
Kudelić, Petra ; Uršulin-Trstenjak, Natalija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Raziskovanje študentov zdravstvenih ved prispeva k zdravju in razvoju sodobne družbe
/ Čuček Trifković, Klavdija ; Mlakar, Ines - Maribor : Univerzitetna založba Univerze v Mariboru ; Univerza v Mariboru, Fakulteta za zdravstvene vede, 2019, 508-513
ISBN
978-961-286-271-8
Skup
11. Študentska konferenca s področja zdravstvenih ved z mednarodno udeležbo
Mjesto i datum
Maribor, Slovenija, 24.05.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
pretilost ; edukacija ; prehrana
(obesity ; education ; nutrition)
Sažetak
Uvod. Pretilost je u posljednjih dvadesetak godina u znatnom porastu, posebno kod djece i adolescenata. Upravo iz tog razloga provedeno je istraživanje u obliku prikaza slučaja s ciljem dobivanja povratnih informacija o utjecaju i važnosti prehrambenih edukacijskih intervencija na stil i kvalitetu života adipozne mlađe populacije. Metode. Istraživanje u obliku prikaza slučaja prikazuje adolescenta L.K. kod kojeg se određenim dijetetskim promjenama željelo utjecati na trenutni, sjedilački način života. Kao glavna metoda prikupljanja podataka korišten je intervju putem kojeg su prikupljeni potrebni anamnestički i heteroanamnestički podaci. Korištene su metode analize medicinske dokumentacije s jasnim uvidom u konstitucijske mjere osobe te naznaku sklonosti adipozitetu. Istom je izrađen personaliziran jelovnik te je uključen u edukaciju pravilne, odnosno zdrave ishrane uz preporuke o fizičkoj aktivnosti. Određene preporuke su upućene i obitelji, a uglavnom vezane uz način pripreme hrane i odabir namirnica. Rezultati. Nakon tri mjeseca primjene danih naputaka došlo je do redukcije tjelesne mase i do povećanja tjelesne aktivnosti, što je pridonijelo razvitku pozitivnog mišljenja i samopercepcije. No dogodio se i pozitivan utjecaj na samu okolinu ispitanika, odnosno na cijelu obitelj. Nastavilo se s daljnjom primjenom istih smjernica u cijeloj obitelji, iste su se pretvorile u svakodnevne, svakako pozitivne navike, te se slobodno može reći da je došlo do adekvatne promjene životnog stila u kojem je sedentaran način života zamijenjen zdravom aktivnom svakodnevnicom. Rasprava. Pretilost je bolest koja zahtijeva multidisciplinaran pristup koji najčešće rezultira recidivom bolesti. Stoga je potrebno kroz nerestriktivne metode pokušati pristupiti rješenju ove bolesti. Iz prikazanog primjera je vidljivo da malim promjenama u svakodnevnici može doći do važnih rezultata ne samo kod pojedinca, već i u njegovoj okolini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište Sjever, Koprivnica
Profili:
Natalija Uršulin-Trstenjak
(autor)