Pregled bibliografske jedinice broj: 1005010
BOGOVIĆEV DOPRINOS TUMAČENJU PISMA PAPE INOCENTA IV. SENJSKOM BISKUPU FILIPU OD 29. OŽUJKA 1248. O POVLASTICI GLAGOLJANJA
BOGOVIĆEV DOPRINOS TUMAČENJU PISMA PAPE INOCENTA IV. SENJSKOM BISKUPU FILIPU OD 29. OŽUJKA 1248. O POVLASTICI GLAGOLJANJA // Spašavanje povijesti. Zbornik o znanstvenom, svećeničkom i biskupskom djelu Mile Bogovića / Lončarić, Bruno (ur.).
Rijeka : Gospić : Zagreb: Riječka nadbiskupija ; Gospićko-senjska biskupija ; Alfa, 2019. str. 339-344
CROSBI ID: 1005010 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
BOGOVIĆEV DOPRINOS TUMAČENJU PISMA PAPE INOCENTA IV. SENJSKOM BISKUPU FILIPU OD 29. OŽUJKA 1248. O POVLASTICI GLAGOLJANJA
(THE CONTRIBUTION OF BOGOVIĆ TO THE INTERPRETATION OF THE LETTER OF POPE INNOCENT IV TO SENJ BISHOP PHILIP OF 29th MARCH 1248)
Autori
Miroslav Glavičić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni
Knjiga
Spašavanje povijesti. Zbornik o znanstvenom, svećeničkom i biskupskom djelu Mile Bogovića
Urednik/ci
Lončarić, Bruno
Izdavač
Riječka nadbiskupija ; Gospićko-senjska biskupija ; Alfa
Grad
Rijeka : Gospić : Zagreb
Godina
2019
Raspon stranica
339-344
ISBN
978-953-59172-1-2
Ključne riječi
Mile Bogović, glagoljica, papa Inocent IV., senjski biskup Filip
(Mile Bogović, Glagolitic script, Pope Innocent IV, Senj Bishop Philip)
Sažetak
O povlastici glagoljanja koju je papa Inocent IV. dao osobno senjskom biskupu Filipu u otpisu od 29. ožujka 1248. često su pisali hrvatski historičari, filolozi i drugi znanstvenici koji su u svojim djelima raspravljali o fenomenu glagoljice, glagoljskoj baštini i sličnim temama. U naše je doba osobito značajan doprinos Mile Bogovića, koji je u nizu rasprava objavljenih u desetak časopisa, zbornika i knjiga dao svoj izvorni znanstveni doprinos tumačenju pisma pape Inocenta IV. senjskom biskupu Filipu. Bogović pri tom kontinuirano naglašava da pismo pape Inocenta IV. ne znači dopuštenje glagoljice u liturgiji, jer ona je već bila u zakonitoj uporabi kod nižega klera, nego da je od toga otpisa pravo korištenja glagoljice u bogoslužju dobio i senjski biskup i da se ta povlastica odnosi na cijelu njegovu biskupiju, pa i šire na "Slavoniju" i na krajeve gdje postoji taj običaj. Bogović je izvrsno objasnio značenje pisma pape Inocenta IV. u širem historijskom kontekstu u kojem glagoljaštvo sagledava kao prikladno sredstvo u novoj papinskoj misijskoj strategiji učvršćivanja i širenja pravovjerja na slavenskim prostorima, pri čemu je uloga senjskog biskupa Filipa kao izravnog papinskog povjerenika bila iznimno važna. Bogović ističe činjenicu da je s papinim blagoslovom "glagoljica prešla prag senjske katedrale", što se povoljno odrazilo za slobodan razvoj glagoljaštva, otvorivši put prema zlatnom vijeku hrvatske glagoljske kulture 14. i 15. st.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest