Pregled bibliografske jedinice broj: 1004799
O metodi i problemima izrade krivulja intenziteta – trajanja – povratnog razdoblja
O metodi i problemima izrade krivulja intenziteta – trajanja – povratnog razdoblja // 7. hrvatska konferencija o vodama s međunarodnim sudjelovanjem „Hrvatske vode u zaštiti okoliša i prirode” – zbornik radova / Biondić, Danko ; Holjević, Danko ; Vizner, Marija (ur.).
Opatija: Hrvatske vode, 2019. str. 76-83 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1004799 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
O metodi i problemima izrade krivulja intenziteta – trajanja – povratnog razdoblja
(Intensity – duration – return period (frequency) (idf) curves: method of design and potential pitfalls)
Autori
Sokol Jurković, Renata ; Nimac, Irena ; Cindrić Kalin, Ksenija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
7. hrvatska konferencija o vodama s međunarodnim sudjelovanjem „Hrvatske vode u zaštiti okoliša i prirode” – zbornik radova
/ Biondić, Danko ; Holjević, Danko ; Vizner, Marija - Opatija : Hrvatske vode, 2019, 76-83
ISBN
978-953-7672-19-5
Skup
7. hrvatska konferencija o vodama: Hrvatske vode u zaštiti okoliša i prirode
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 30.05.2019. - 01.06.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kratkotrajna oborina, intenzitet, trajanje, povratno razdoblje, ITP
(short-term precipitation, intensity, duration, return period, IDF)
Sažetak
U inženjerskoj hidrologiji, prilikom izgradnje sustava odvodnje, važan parametar u projektiranju je količina oborine koja padne u kratkom vremenskom razdoblju. U tu svrhu, potrebno je procijeniti očekivane maksimalne količine oborine koje takav sustav mora primiti za različita povratna razdoblja. U ovom radu je dan pregled procesa izrade krivulja intenziteta – trajanja – povratnog razdoblja (ITP) u Državnom hidrometeorološkom zavodu (DHMZ). Procjene maksimalnih količina oborine za različita trajanja provode se pomoću opće razdiobe ekstrema uz tri moguća rješenja. Prema raspoloživosti podataka DHMZ-a procjenjuju se maksimalne količine oborine za trajanja od 5 do 120 minuta te za trajanja od 2 do 24 sata. Najčešći problem je kratkoća raspoloživih nizova te nedovoljna pokrivenost Hrvatske ombrografima koji bilježe količinu oborine u kratkim intervalima. Naime, niz za procjenu ekstrema mora biti što duži, odnosno, barem upola od povratnog razdoblja za koje se procjenjuju očekivane maksimalne količine oborine. ITP krivulje su prilagodba različitih funkcija (kvadratne, potencije, eksponencijalne i logaritamske) na procijenjene intenzitete za određeno povratno razdoblje. Ocjena prilagodbe pojedine krivulje provodi se pomoću koeficijenta korelacije r te se odabire ona funkcija s najvećim koeficijentom korelacije. Prikazani su primjeri za svaki dio procesa izrade ITP krivulja s potencijalnim izazovima i njihovim rješavanjem.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geofizika
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2017-05-6396 - Klimatske promjene i varijabilnost u Hrvatskoj – od globalnih utjecaja do lokalnih zelenih rješenja (CroClimGoGreen) (Herceg Bulić, Ivana, HRZZ - 2017-05) ( CroRIS)
Ustanove:
Državni hidrometeorološki zavod