Pregled bibliografske jedinice broj: 1004707
FITOTOKSIČNI UČINAK VRSTE IMPATIENS GLANDULIFERA ROYLE NA VRSTE SINAPIS ALBA L. I RAPHANUS SATIVUS L.
FITOTOKSIČNI UČINAK VRSTE IMPATIENS GLANDULIFERA ROYLE NA VRSTE SINAPIS ALBA L. I RAPHANUS SATIVUS L. // 8. SIMPOZIJ STUDENATA FARMACIJE I MEDICINSKE BIOKEMIJE - Knjiga sažetaka / Bojić, Mirza ; Somborac Bačura, Anita (ur.).
Zagreb: Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2019. str. 32-32 (poster, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1004707 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
FITOTOKSIČNI UČINAK VRSTE IMPATIENS GLANDULIFERA ROYLE NA VRSTE SINAPIS ALBA L. I RAPHANUS SATIVUS L.
(PHYTOTOXICITY OF IMPATIENS GLANDULIFERA ROYLE ON SINAPIS ALBA L. AND RAPHANUS SATIVUS L. SPECIES)
Autori
Duka, Ivan ; Vilović, Tihana ; Maleš, Željan ; Domijan, Ana-Marija ; Mitić, Božena ; Hruševar Dario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
8. SIMPOZIJ STUDENATA FARMACIJE I MEDICINSKE BIOKEMIJE - Knjiga sažetaka
/ Bojić, Mirza ; Somborac Bačura, Anita - Zagreb : Farmaceutsko-biokemijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2019, 32-32
ISBN
978-953-8273-01-8
Skup
8. simpozij studenata farmacije i medicinske biokemije (FARMEBS 2019)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 01.06.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
žljezdasti nedirak, klijavost, alelopatija
(Himalayan balsam, germination, allelopathy)
Sažetak
U pojedinih vrsta roda Impatiens L. prisutni su kemijski spojevi s alelopatskim učinkom. Žljezdasti nedirak, Impatiens glandulifera Royle, Balsaminaceae, potječe iz područja Himalaje, odakle je unesen u Europu, gdje danas predstavlja invazivnu vrstu. Smatra se da su za invazivnost ove vrste zaslužni naftokinoni sadržani u svim dijelovima biljke. U ovom radu ispitan je učinak metanolnog ekstrakta vrste I. glandulifera na klijavost sjemenki i na produžni rast korjenčića bijele gorušice, Sinapis alba L., Brassicaceae i rotkvice, Raphanus sativus L., Brassicaceae. Priređen je metanolni ekstrakt iz 3, 5 g suhe tvari u 100 mL metanola, kojim je impregniran filter papir u tri različite doze. Kod negativne kontrole za impregnaciju je korištena deionizirana voda, a za pozitivnu kontrolu 0, 02 M Cu(II)SO4. Prethodno provjerene, sjemenke obje vrste postavljene su na klijanje na impregnirani filter papir u Petrijeve zdjelice (25 sjemenki po Petrijevoj zdjelici) i ostavljene na tamnom mjestu tri dana. Pokusi su provedeni u triplikatu. Ekstrakt je pokazao o dozi ovisan inhibicijski učinak na klijavost sjemenki obje vrste. Statistički značajan inhibicijski učinak na klijavost sjemenki vrste S. alba u odnosu na negativnu kontrolu imale su dvije više doze ekstrakta (40 % i 21, 3 % inhibicije klijavosti ; p < 0, 05 ; t-test). Sve tri primijenjene doze ekstrakta imale su statistički značajan inhibicijski učinak u odnosu na negativnu kontrolu na produžni rast korjenčića vrste R. sativus. Duljina korjenčića vrste R. sativus tretirane i s najnižom dozom ekstrakta bila je 3, 95 ± 1, 2 cm što je bilo značajno u odnosu na duljinu korjenčića negativne kontrole 5, 52 ± 1, 4 cm (p < 0, 05 ; t-test). Dobiveni rezultati potvrdili su fitotoksični učinak ekstrakta vrste I. glandulifera na klijavost sjemenki i produžni rast korjenčića vrsta S. alba i R. sativus.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Farmacija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Dario Hruševar
(autor)
Tihana Marić
(autor)
Ivan Duka
(autor)
Željan Maleš
(autor)
Božena Mitić
(autor)
Ana-Marija Domijan
(autor)