Pregled bibliografske jedinice broj: 1004285
Filogenija najčešćih jadranskih riba hrskavičnjača (razred chondrichthyes) temeljena na strukturi citrokom oksidaze I
Filogenija najčešćih jadranskih riba hrskavičnjača (razred chondrichthyes) temeljena na strukturi citrokom oksidaze I, 2017., diplomski rad, preddiplomski, Odjel za prirodne i zdravstvene studije, Pula
CROSBI ID: 1004285 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Filogenija najčešćih jadranskih riba hrskavičnjača
(razred chondrichthyes) temeljena na strukturi
citrokom oksidaze I
(Phylogeny of the most common Adriatic calcareous
fish (class chondrichthyes) based on the structure
of citric oxidase I)
Autori
Benussi, Matteo
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Odjel za prirodne i zdravstvene studije
Mjesto
Pula
Datum
21.09
Godina
2017
Stranica
49
Mentor
Štifanić, Mauro
Ključne riječi
molekularni marker, molekularna filogenija, filogenetsko stablo, Citokrom oksidaza podjedinica I, hrskavičnjače (Chondrichthyes)
(molecular marker, molecular phylogenetics, phylogenetic tree, Cytocrom Oxydase I, Cartilaginous (Chondrichthyes))
Sažetak
Molekularna filogenija ima veliki značaj i primjenu u određivanju evolucijskih odnosa između organizama te praćenje zajedničkog pretka što bi svakako promjenilo pojedine podjele unutar sistematike i takonomije kao što se to i zbiva. Mitohondrijska DNA Citokrom oksidaza podjedinica I kao jedan od molekularnih marker koji se koristi u molekularnoj filogeniji za izradu filogenetskog stabla ima veliku važanost u današnje vrijeme za identifikaciju vrsta. Njegova povoljna svojstva pogoduju za određivanje sličnosti i razlika te udaljenosti određenih vrsta. Ribe hrskavičnjače (razred Chondrichthyes) su jedna od rjeđih pojava u Jadranskom moru. Razlog tome stoji u smanjenju populacija vrsta koje se događa globalno. Kako bi se pratio filogenetski odnos hrskavičnih riba uzete su vrste koje najčešće dolaze u Jadransko more. Nukleotidni sljedovi odabranih hrskavičnih vrsta su preuzeti iz NCBI nukleotidne banke i obrađeni u MEGA 7 računalnom programa sa ClustalW alatom za sravnjivanje. Za izradu filogenetskog stabla koristila se Neighbor-Joining metoda. Finalni rezultat bilo je očekivano filogenetsko stablo koje se podudaralo sa trenutačno opće prihvaćenom sistematikom. Red Batoidea jedini su pokazali iznimku različitog poretka od uobičajene sistematike prema Stiassny.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne prirodne znanosti