Pregled bibliografske jedinice broj: 1004259
Dvostupnjevita metoda pročišćavanja pirolitičkog ulja iz otpadnih guma
Dvostupnjevita metoda pročišćavanja pirolitičkog ulja iz otpadnih guma // 26. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera (26HSKIKI) ; 4. simpozij Vladimir Prelog / Galić, Nives ; Rogošić, Marko (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2019. str. 193-193 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1004259 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dvostupnjevita metoda pročišćavanja pirolitičkog ulja iz otpadnih guma
(A two‐step method for purification of waste tyre pyrolysis oil)
Autori
Posedi, Tina ; Fabulić Ruszkowski, Maja ; Sander, Aleksandra ; Blažek, Dijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
ISBN
978-953-6894-67-3
Skup
26. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera (26HSKIKI) ; 4. simpozij Vladimir Prelog
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 09.04.2019. - 12.04.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
adsorpcija, ekstrakcija, niskotemperaturna eutektička otapala, pirolitičko ulje iz guma
(adsorption, extraction, deep eutectic solvents, waste tyre pyrolysis oil)
Sažetak
Revidirana Direktiva o obnovljivim izvorima energije (eng. Renewable Energy Directive), tzv. RED 2 Direktiva 2018/2001 jedna je od ključnih direktiva iz paketa Čiste energije. Direktiva je u RH stupila na snagu 24. 12. 2018. s obvezujućim ciljem korištenja minimalno 32 % energije iz obnovljivih izvora u 2030. S obzirom na visoko postavljene ciljeve, naftna industrija primorana je tražiti nove oblike obnovljivih izvora energije, poput goriva dobivenih porijeklom iz nebioloških materijala ili otpada koja bi se mogla dodavati u fosilna motorna goriva u malim udjelima. U tu svrhu započeta su istraživanja vezana uz mogućnost primjene pirolitičkih ulja dobivenih iz otpadnih guma koje karakterizira niz nepoželjnih karakteristika kao što su visok sadržaj sumpora, dušika, klora, čađe te visok kiselinski broj. U svrhu reduciranja nepoželjnih karakteristika proveden je postupak koji je uključivao kombinaciju ekstrakcije niskotemperaturnim eutektičnim otapalima i adsorpcije. Ekstrakcija je provedena u svrhu smanjenja sadržaja dušika, klora i kiselinskog broja pri blagim reakcijskim uvjetima s različitim omjerima otapala i ispitivanog medija. Uklanjanje sumpora uključivalo je dvostupanjski postupak uz korištenje sulfatne kiseline i različitih adsorbensa. Definirani su optimalni uvjeti za oba postupka. Tretirano pirolitičko ulje namiješano je u malom postotku u motorna goriva te su dobiveni zadovoljavajući rezultati. Dobiveni rezultati poslužit će u daljnjem ispitivanju s ciljem povećanja korištenja obnovljivih goriva iz otpada te smanjenja emisija stakleničkih plinova u naftnoj industriji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
INA-Industrija nafte d.d.,
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb