Pregled bibliografske jedinice broj: 1003343
Europeizacija načela solventnosti u hrvatskom osigurateljnom sustavu zaštite osiguranika i žrtava prometnih nesreća u slučaju stečaja osiguratelja
Europeizacija načela solventnosti u hrvatskom osigurateljnom sustavu zaštite osiguranika i žrtava prometnih nesreća u slučaju stečaja osiguratelja // Godišnjak Akademije pravnih znanosti Hrvatske = Yearbook Croatian Academy of Legal Sciences, 8 (2017), 1; 81-102 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1003343 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Europeizacija načela solventnosti u hrvatskom osigurateljnom sustavu zaštite osiguranika i žrtava prometnih nesreća u slučaju stečaja osiguratelja
(Europeanisation of the solvency principle in the Croatian insurance system of protection of insured persons and traffic accident victims in the case of insurer bankruptcy)
Autori
Primorac, Željka
Izvornik
Godišnjak Akademije pravnih znanosti Hrvatske = Yearbook Croatian Academy of Legal Sciences (1847-7615) 8
(2017), 1;
81-102
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
solventnost osiguratelja ; stečaj ; zaštita potrošača
(insurer solvency ; bankruptcy ; consumer protection)
Sažetak
U radu je autorica sučelila europsku pravnu regulativu glede primjene načela solventnosti u poslovanju osiguravajućih društava i stabilnosti financijskog sustava. Autorica u radu analizira europski sustav solventnosti društva za osiguranje i njegov izravan učinak na financijsku stabilnost i ostvarivanje dugoročne profitabilnosti osiguratelja kao preduvjete učinkovite zaštite potrošača. U kontekstu financijske nesolventnosti osiguratelja te obvezatnosti osiguranja od građanskopravne odgovornosti u pogledu upotrebe motornih vozila na područjima država članica Europske unije preispituju se pravni učinci povećanja potrebnog solventnog kapitala europskih osiguratelja na odgovarajuću zaštitu potrošača. Sagledavaju se pitanja financiranja nacionalnog ureda za osiguranje (Hrvatskog ureda za osiguranje) odnosno nacionalnog garancijskog fonda (Garancijskog fonda za zaštitu žrtava prometnih nesreća) kojim upravlja Hrvatski ured za osiguranje prema najnovijem europskom pravnom okviru Solventnost II i njegova implementacija u hrvatski pravni sustav (Zakon o osiguranju, Pravilnik o načinu obračuna i rokovima uplate doprinosa te vačinu vođenja i uporabi imovine namijenjene za obveze Garancijskog fonda). U središtu pozornosti je problematika pravnog statusa ugovora o osiguranju u slučaju stečaja osiguratelja (osiguranikov gubitak osigurateljnog pokrića u roku od 30 dana od otvaranja stečaja) te pravo oštećenika na podnošenje izravne tužbe prema osiguranikovom osiguratelju tj. Hrvatskom uredu za osiguranje u slučaju osigurateljeva stečaja. U radu se prikazuju posljedice regresnog zahtjeva Hrvatskog ureda za osiguranje prema odgovornom osiguraniku čiji je osiguratelj u stečaju (tj. osiguranikova dužnost podmirivanja Hrvatskog ureda za osiguranje temeljem njegova prava regresa), ali i pravo Hrvatskog ureda za osiguranje na naknadu isplaćenog iznosa oštećeniku iz stečajne mase društva za osiguranje ubrajajući predmetne tražbine u tražbine prvog višeg isplatnog reda. Rad preispituje najnovija zakonodavna rješenja iz Zakona o obveznim osiguranjima u prometu kojima se uvodi ograničenje financijskih sredstava koja se isplaćuju iz Garancijskog fonda u slučaju stečaja osiguratelja pružajući zaštitu financijskom poslovanju Garancijskog fonda i samih osiguratelja koji su u prošlosti bili obvezni snositi cjelokupnu štetu. Propituje se i kritički osvrće u kojoj mjeri predmetna odredba utječe na nesigurnost oštećenika u naknadu potpune štete.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline