Pregled bibliografske jedinice broj: 1002773
Transesterifikacija suncokretovog i otpadnog jestivog ulja u mikroreaktoru katalizirana enzimom lipaza
Transesterifikacija suncokretovog i otpadnog jestivog ulja u mikroreaktoru katalizirana enzimom lipaza // Program i knjiga sažetaka, 2. kongres studenata biotehnologije
Zagreb: Probion., 2019. str. 22-22 (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1002773 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Transesterifikacija suncokretovog i otpadnog jestivog ulja u mikroreaktoru katalizirana enzimom lipaza
(Transesterification of sunflower and waste cooking oil in a microreactor catalysed by lipase)
Autori
Bačić, Matea ; Ljubić, Ljubić ; Pustahija, Lucija ; Gojun, Martin ; Šalić, Anita
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Program i knjiga sažetaka, 2. kongres studenata biotehnologije
/ - Zagreb : Probion., 2019, 22-22
Skup
2. kongres studenata biotehnologije
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 17.05.2019. - 19.05.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
biodizel, transesterifikacija, lipaza, mikroreaktor
(Biodiesel, transesterification, lipase, microreactor)
Sažetak
U suvremenom svijetu se količina dostupnih fosilnih goriva smanjuje, a time se javlja i potreba za novim izvorima energije. Kao potencijalno rješenje i zamjena za fosilni dizel sve se više koristi biodizel koji se zbog svojih svojstava poput biorazgradivosti, netoksičnosti i nižih emisija stakleničkih plinova smatra ekološki prihvatljivim. Biodizel je u pravilu metilni ili etilni ester viših masnih kiselina, a proizvodi se mikroemulzifikacijom, pirolizom i transesterifikacijijom. Transesterifikacija je zbog visoke učinkovitosti i velikih reakcijskih brzina najraširenija metoda. Kako bi se odvila reakcija transesterifikacije, potreban je katalizator. Najčešće se kao katalizator upotrebljavaju kiseline i lužine, ali sve se više uočavaju prednosti enzima. U reakciji biosinteze biodizela se najčešće upotrebljava enzim lipaza porijeklom iz Thermomyces lanuginosus. Upotrebom enzima lipaze nastaje manje nusprodukta, a reakcija se vodi u blagim reakcijskim uvjetima čime se troši puno manje energije u odnosu na kiselo ili bazno kataliziranu reakciju transesterifikacije. Transesterifikacija se do sada pokazala vrlo učinkovitom u mikroreaktorskim sustavima, reaktorima u mikroskopskom mjerilu. Njihova osnovna prednost u odnosu na makroreaktore je u intenzivnijem prijenosu tvari i topline, što je posljedica velikog omjera površine i volumena samog mikroreaktora. Povoljnija hidrodinamika sustava i osiguran laminaran tok u procesu proizvodnje biodizela u mikrorekatoru rezultiraju povećanjem brzine reakcije što ovakav proces uz ekološku održivost čini i ekonomski prihvatljivim. U ovom istraživanju analizirani su različiti mikroreaktorski sustavi za sintezu biodizela kataliziranu enzimom lipaza. Pri tome su provedeni eksperimenti s različitim supstratima (svježe i otpadno ulje) i enzimima (pročišćenim i nepročišćenim) u više različitih konfiguracija mikroreaktora pri čemu je kao kriterij usporedbe između različitih pokusa korištena ostvarena konverzija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2016-06-7993 - Razvoj integriranog mikrosustava za biokatalitičku proizvodnju biodizela (DeMSy(BioPro)2) (Zelić, Bruno, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb