Pregled bibliografske jedinice broj: 1000697
Provedba akcijskog plana suzbijanja mediteranske voćne muhe na području doline Neretve
Provedba akcijskog plana suzbijanja mediteranske voćne muhe na području doline Neretve // Zborink sažetaka 62. seminara biljne zaštite / Bažok, Renata (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2018. str. 25-25 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1000697 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Provedba akcijskog plana suzbijanja mediteranske voćne muhe na području doline Neretve
(Implementation of the action plan for the suppression of Mediterranean fruit fever in the Neretva Valley area)
Autori
Bjeliš, Mario ; Dugalić, Krunoslav ; Đugum, Jelena ; Budinšćak, Željko ; Popović, Luka ; Benc, Dragutin ; Perleta, Mile ; Cardoso-Pereira, Rui
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Zborink sažetaka 62. seminara biljne zaštite
/ Bažok, Renata - Zagreb : Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2018, 25-25
Skup
62. seminar biljne zaštite (HDBZ 2018)
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 06.02.2018. - 09.02.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Ceratitis capitata, dolina Neretve, monitoring, sanitacija, masovni lov, sterile insect technique (SIT)
(Ceratitis capitata, Neretva valley, monitoring, sanitation, mass trapping, sterile insect technique (SIT))
Sažetak
Ceratitis capitata W. je značajan problem u proizvodnji velikog broja voćnih vrsta, posebno mandarine čija je proizvodnja izvozno orjentirana. Tijekom 2017. godine, Ministarstvo poljoprivrede i Dubrovačko-neretvanska županija su izradili akcijski plan suzbijanja ovog štetnika na području doline Neretve pod koordinacijom HCPHS, Zavoda za zaštitu bilja. Akcijski plan je integrirao najznačajnije mjere i metode suzbijanja preimaginalnih stadija i odraslih jedinki ovog štetnika, koje su se provodile na području doline Neretve. Monitoring populacije je provođen sustavno na području cijele doline Neretve, korištenjem lovki i atraktanata, te uzorkovanjem i pregledom velikog broja uzoraka plodova domaćina. U razdoblju od svibnja do rujna, u nasade koštičavog voća i smokve koji su najraniji domaćini štetnika, postavljane su lovke za masovni lov odraslih jedinki prvih generacija. U razdoblju berbe i zrenja plodova istih kultura, provedene su intenzivne aktivnosti sakupljanja i uništavanja svih otpalih i zaostalih plodva, uz sustavni nadzor Fitosanitarne inspekcije nad provođenjem metoda higijene voćnjaka propisane Naredbom (N.N. 34/15). Na javnim površinama na području grada Opuzena i općine Slivno, od strane JLS, provedene su akcije krčenja zapuštenih stabala smokve koja predstavljaju žarišta za razvoj štetnika. U razdoblju od travnja do listopada, u objektu Zavoda za zaštitu bilja u Opuzenu, koji je za potrebe povećanih aktivnosti u 2017. godini dodatno proširen i opremljen, provođene su aktivnosti uvoza, prijema, pakiranja, razvoja do spolne zrelosti laboratorijski uzgojenih steriliziranih kukuljica mužjaka C. capitata soja Vienna 8, koje su potom ispuštane u tjednim intervalima. Tijekom proljeća i ljeta, provođeni su opsežni vizualni pregledi kod posjednika bilja kao i uzimanje dodatnih uzoraka s ciljem otkrivanja prvih pojava i žarišta. U odnosu na 2016. godinu, uvođenjem akcijskog plana, populacija prirodnih C. capitata je u 2017. godini reducirana za oko 50 puta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Interdisciplinarne biotehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Profili:
Krunoslav Dugalić
(autor)
Jelena Đugum
(autor)
Željko Budinšćak
(autor)
Mario Bjeliš
(autor)