Pregled bibliografske jedinice broj: 1000671
Svjedočanstva stručnjaka u reklamama za lijekove bez recepta kao govorni čin
Svjedočanstva stručnjaka u reklamama za lijekove bez recepta kao govorni čin // U potrazi za zajedničkim nazivnikom, komunikacija, turizam, nacionalna kultura i brend / Peručić, Doris ; Lekić, Romana ; Dabo, Krešimir (ur.).
Zagreb: Veleučilište Edward Bernays, 2020. str. 136-152 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1000671 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Svjedočanstva stručnjaka u reklamama za lijekove
bez recepta kao govorni čin
(Experts' Testimonials in Advertisements of OTC
Drugs as Speech Acts)
Autori
Mujčinović, Alma ; Miškulin Saletović, Lucia ; Labaš, Danijel
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
U potrazi za zajedničkim nazivnikom, komunikacija, turizam, nacionalna kultura i brend
/ Peručić, Doris ; Lekić, Romana ; Dabo, Krešimir - Zagreb : Veleučilište Edward Bernays, 2020, 136-152
ISBN
978-953-58317-4-7
Skup
Communication Management Forum 2019: U potrazi za zajedničkim nazivnikom - komunikacija, turizam, nacionalna kultura i brend
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 10.05.2019. - 11.05.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
reklame, svjedočanstva stručnjaka, bezreceptni lijekovi, OTC, govorni čin, ilokucija, perlokucija
(advertisements, experts' Testimonials, over the counter drugs, speech act, illocution, perlocution)
Sažetak
Svakodnevno smo izloženi velikom broju reklamnih poruka koje do nas dopiru različitim komunikacijskim kanalima, što reklame čini jednim od najagresivnijih žanrova suvremene komunikacije. Osim što nam pružaju informacije o proizvodima i uslugama, reklamne poruke nas pokušavaju nagovoriti i potaknuti na kupnju određenoga proizvoda ili korištenje određene usluge. Stoga, da bi privukli pozornost i prodrli do svijesti potrošača, oglašivači i marketinški stručnjaci upotrebljavaju razne metode i strategije ovisno o mediju oglašivanja, vrsti proizvoda oglašivanja i drugim čimbenicima. Njihovom primjenom reklama postaje zavodljivija, elegantnija i uvjerljivija. U ovome je radu naglasak na jednoj od metoda osiguravanja vjerodostojnosti reklamnim porukama, nerijetko zamjetnoj u reklamama za određene vrste proizvoda poput kozmetičkih proizvoda, lijekova i drugih pripravaka za očuvanje zdravlja, sredstava za čišćenje pa čak i knjiga i automobila. Riječ je o svjedočanstvima stručnjaka – iskazima pojedinaca u formi citata koji iznose mišljenje i iskustvo s oglašivanim proizvodom potvrđujući njegovu učinkovitost i kvalitetu, koji su za potrebe ovoga rada analizirani iz perspektive teorije govornih činova. Prema Austinu izricanjem riječi tj. iskazom činimo mnogo više od samoga izvještavanja o nečemu. Naši iskazi gotovo uvijek imaju, veće ili manje, posljedice na misli, osjećaje ili ponašanje primatelja poruke, stoga je u ovome istraživanju propitan ilokucijski i perlokucijski učinak svjedočanstava stručnjaka u reklamama, odnosno njihova komunikacijska namjera te uspješnost ostvarenja namjere. Tema ovoga rada i predmet analize je uporaba svjedočanstava stručnjaka u reklamnim porukama za lijekove bez recepta iz perspektive teorije govornih činova. Korpus se sastoji od ukupno 376 reklama za lijekove bez recepta iz tri hrvatska časopisa: Gloria, Men's Health i Globus u razdoblju od 2010. do 2016. godine. Istraživanje uključuje tekstnolingvističku i multimodalnu analizu, te metodu ankete. Provedenom anketom ispitan je perlokucijski učinak uporabe svjedočanstava stručnjaka u reklamama, a uzorkom je obuhvaćeno 50 studenata i studentica s deset fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u dobi od 19 do 22 godine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Filologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet hrvatskih studija, Zagreb