Pregled bibliografske jedinice broj: 1000442
Statut i kazneno pravo Makarske s okolicom u Hercegovačkom sandžaku
Statut i kazneno pravo Makarske s okolicom u Hercegovačkom sandžaku // Hercegovina : Časopis za kulturno i povijesno naslijeđe, 1 (2017), 3; 153-166 (međunarodna recenzija, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 1000442 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Statut i kazneno pravo Makarske s okolicom u Hercegovačkom sandžaku
(Statutes and Criminal Law of Makarska and Coast in the Sanjak of Herzegovina)
Autori
Marušić, Bartul
Izvornik
Hercegovina : Časopis za kulturno i povijesno naslijeđe (2566-3429) 1
(2017), 3;
153-166
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
Makarska i primorje ; Makarski statut 1551. ; osmanska vlast u Dalmaciji ; statut Lokve Rogoznice iz 1236. ; dalmatinske lige i kazneno pravo
(Makarska and the coast ; Makarska Statutes 1551 ; Ottoman rule in Dalmatia ; Statutes of Lokva Rogoznica from 1236 ; Dalmatian league and criminal law)
Sažetak
Makarska i njezino Primorje su zajedno sa "samostalnom" Lokvom Rogoznicom i velikim dijelom Poljica u srednjem vijeku potpadali dugo upravi Osmanskoga Carstva, unatoč bilateralnim i višelateralnim ugovorima s Mletačkom Republikom iz 1444., 1561., 1571. i 1646. godine. Rezultat, međutim, nije bila apsolutna turska dominacija nad domaćim pučanstvom i stratifikacijom postojeće uprave. Suprotno i shodno tomu, osim vrhovnoga poreza i ukidanja plemstva, nema traga feudalnom timaru, šerijatskom pravu ili nasilnom islamiziranju i protjerivanju puka u mirnodopsko doba. Te su sve okolnosti pozitivno utjecale ne samo na održanje postojećih javnopravnih odnosa, nego i na pisano uređivanje novih zakonskih i stvarnih normi koje nam otkrivaju hrvatske narodne običaje od prije turske vlasti, a i tijekom nje, kao i položaj "domorodaca" u to "nesamostalno" doba. Najbolji pokazatelj toga jest statut Makarske i Primorja iz 1551. godine, kojeg je donio narod odnosno liga i koji je ostavljen u samostanskom arhivu u Zaostrogu. Rad donosi tekst toga statuta te Rogozničkog iz 1236. godine ne ulazeći u detaljnu analizu ali s uvodnim razlaganjem neke pravne i historiografske misli makarskog Primorja u to vrijeme, u korelaciji s drugim teritorijalno ili institucionalno bliskim područjima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo, Povijest
POVEZANOST RADA
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Slavus
- CEEOL