Pregled bibliografske jedinice broj: 1000359
Implementacija Okvirne odluke (2002/584/PUP) o europskom uhidbenom nalogu
Implementacija Okvirne odluke (2002/584/PUP) o europskom uhidbenom nalogu // Hrvatska pravna revija, 18 (2018), 5; 1-18 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1000359 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Implementacija Okvirne odluke (2002/584/PUP) o europskom uhidbenom nalogu
(Implementation of the Council Framework Decision on the European arrest warrant (2002/584/JHA) with a special take on the Statue of limitations)
Autori
Horvat, Lidija
Izvornik
Hrvatska pravna revija (1332-8670) 18
(2018), 5;
1-18
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
europski uhidbeni nalog, implementacija, Okvirna odluka o europskom uhidbenom nalgu, temeljna ljudska prava, zastara, predaja, predaja hrvatskih državljana, osnovana sumnja i europski uhidbeni nalog, Zakon o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama Europske unije
(European arrest warrant, implementation, Council Framework Decision on the European arrest warrant, fundamental human rights, statute of limitation, surrender, surrender of Croatian citizens, reasonable doubt and the European arrest warrant, Act on Judicial Cooperation in Criminal Matters with the EU Member States)
Sažetak
Rad se bavi pitanjem Implementacije Okvirne odluke o europskom uhidbenom nalogu u domaći pravni sustav. U uvodnom dijelu analizira se izmjena Ustava RH koja je bila osnovna pretpostavka primjene europskog uhidbenog naloga i ograničenje u pogledu izručenja koja je RH imala u svom pravnom poretku. Analiza sudske prakse Suda Europske unije pokazuje okvire diskrecije koje su države članice imale prilikom implementacije Okvirne odluke u nacionalne pravne sustave. Dio rada posvećen komparativnom iskustvu implementacije Okvirne odluke u sustave pojedinih država članica EU fokusira se na Republiku Italiju i Republiku Njemačku. Anketom stručnjaka iz osam država članica EU provedeno je okvirno istraživanje o četiri važna pitanja koja se odnose na implementaciju EUN-a (način implementacije, pitanje zastare, ispitivanje osnovane sumnje i postojanje dodatnih razloga za odbijanje EUN).Konačno, u radu se analizira praksa domaćih sudova u odnosu na zastaru kao razlog za odbijanje predaje. Autorica zaključuje da je Okvirna odluka implementirana u nacionalni sustav na način koji je prouzročio pravnu nesigurnost kod hrvatskih građana. Sudskim tumačenjem Zakona o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama EU kojim je Okvirna odluka implementirana u nacionalni pravni sustav razvila se praksa koja izlazi iz okvira Okvirne odluke i njezina ratio legis.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA