Pregled bibliografske jedinice broj: 998022
AUTONOMIJA OSOBA STARIJE DOBI
AUTONOMIJA OSOBA STARIJE DOBI // 17. LOŠINJSKI DANI BIOETIKE / Jurić, Hrvoje (ur.).
Zagreb: Hrvatsko filozofsko društvo, Hrvatsko bioetičko društvo, 2018. str. 102-103 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 998022 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
AUTONOMIJA OSOBA STARIJE DOBI
(AUTONOMY OF ELDERLY PEOPLE)
Autori
Neuberg, Marijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
17. LOŠINJSKI DANI BIOETIKE
/ Jurić, Hrvoje - Zagreb : Hrvatsko filozofsko društvo, Hrvatsko bioetičko društvo, 2018, 102-103
Skup
17. Lošinjski dani bioetike: Integrativna bioetika i nova epoha / 17th Lošinj Days of Bioethics: Integrative Bioethics and New Epoch
Mjesto i datum
Mali Lošinj, Hrvatska, 20.05.2018. - 23.05.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
autonomija osoba starije dobi, institucije
(autonomy of elderly persons, institutions)
Sažetak
Važnost uspješnog i zdravog starenja temelji se na autonomiji odnosno, starija populacija mora biti u stanju donositi vlastite odluke o svom životu. Sastavni su dio autonomije: sloboda od kontrole i utjecaja drugih, sloboda od ograničenja koja sprečavaju izbor, sloboda od neodgovarajućeg razumijevanja i biti u stanju slobodno djelovati u skladu s planom odabranim za sebe. Goffman spominje „kontaminaciju osobnosti” i opisuje je kao otuđenje osobnih stvari dolaskom u instituciju, pregled cijelog tijela koji je neugodan i ponekad ponižavajući kao i ulazak zdravstvenog osoblja u svako vrijeme i doba dana u sobu korisnika. Preseljenje u novu sredinu koja je najvjerojatnije zadnje utočište samo je po sebi izvor stresa. Ponekad urednost i red institucije može biti na vrlo visokoj razini, ali često se zanemaruju postupci za poboljšanje psihičkog stanja korisnika. Često se ne radi na poticanju samostalnosti korisnika pa je stoga brže nahraniti korisnika s tremorom ruku, nego čekati da pojede sam što dovodi do još većih frustracija korisnika. Međutim, u prevenciji nasilja nad osobama starije dobi potrebno je danas promatrati starije osobe kao »odgovorne starije osobe koje žele znati razloge za svoje simptome i mogućnosti za svoje liječenje“.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita