Pregled bibliografske jedinice broj: 998014
NEŽELJENI ISHODI U SESTRINSTVU
NEŽELJENI ISHODI U SESTRINSTVU // Zbornik radova s međunarodnog kongresa "1. KONGRES KOKOZ-a I 3. HRVATSKI KONGRES MEDICINSKOG PRAVA S MEĐUNARODNIM SUDJELOVANJEM" / Kurtović - Mišić, Anita et.al. (ur.).
Split, 2019. str. 368-369 (predavanje, domaća recenzija, prošireni sažetak, stručni)
CROSBI ID: 998014 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
NEŽELJENI ISHODI U SESTRINSTVU
(ADVERSE OUTCOMES OF CARE)
Autori
Neuberg, Marijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, prošireni sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik radova s međunarodnog kongresa "1. KONGRES KOKOZ-a I 3. HRVATSKI KONGRES MEDICINSKOG PRAVA S MEĐUNARODNIM SUDJELOVANJEM"
/ Kurtović - Mišić, Anita et.al. - Split, 2019, 368-369
ISBN
987-953-8116-2-4
Skup
4. Kongres KOKOZ-a; 6. Hrvatski kongres medicinskog prava s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Rabac, Hrvatska, 22.03.2019. - 24.03.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
neželjeni ishodi, sestrinska skrb, edukacija
(adverse outcomes, nursing care, education)
Sažetak
Uvod Neželjeni događaj jest neočekivana smrt ili ozbiljna fizička ili psihološka ozljeda koja nije povezana s prirodnim tijekom bolesti, a najčešći neželjeni događaji povezani s procesom sestrinske skrbi su dekubitus, pad bolesnika, intrahospitalne infekcije, nedostatna higijena ruku i neželjene nuspojave lijekova. Kao neželjeni ishod može se promatrati također zanemarivanje i zlostavljanje od strane formalnog njegovatelja/profesionalaca koje može biti namjerno ili nenamjerno i kao takvo može izravno uzrokovati štetu kroz fizičko i psihičko ozljeđivanje, neosiguravanje osnovnih životnih potreba, zaštite od povrede samog pacijenta. Cilj Prikazati će se najčešći neželjeni ishodi sestrinske skrbi, te prikazati zanemarivanje i zlostavljanje u institucijama kao jedan od neželjenih ishoda. Metode Korištena je induktivna metoda, metoda deskripcije i kvantitativna istraživačka metoda. Kao tehnika prikupljanja podataka korištena je anketa, podatci su prikupljeni s pomoću dva standardizirana anketna upitnika. Rezultati istraživanja u literaturi pokazuju kako pacijenti tijekom hospitalizacije dožive neželjene događaje, a smanjenje neželjenih događaja u zdravstvenom sustavu je neophodno. Rezultati provedenog istraživanja ukazuju najčešće oblike zanemarivanja koji su u 37, 1% ignoriranje poziva osobe starije dobi, u 24, 8%, ne uređivanje svaki puta nakon inkontinencije urina ili stolice i u jednakom postotku 24, 8% hranjenje na silu odnosno kad osoba koja ne želi otvoriti usta gura joj se hrana u usta. Najčešći oblici zlostavljanja u 46, 9% su vikanje na osobu starije dobi u bijesu, ljutnji, vrijeđanje ili psovanje u 31, 8%, te odbijanje okretanja osobe kako bi spriječili bolne pritiske u 30, 6% ispitanika. Zaključak Bolesnikova sigurnost podrazumijeva nastojanja i aktivnosti koje se poduzimaju kako bi svi postupci i okruženje u pružanju zdravstvene skrbi osigurali željeni ishod bolesnikova liječenja. Viši stupanj obrazovanja medicinskoj sestri/tehničaru podiže stupanj samosvijesti i samoodgovornosti u izvršavanju skrbi uz preuzimanje odgovarajućeg stupnja rizika za nastanak neželjenih posljedica. Osoblje treba biti educirano o problemu nasilja, a interakcije medicinska sestra - korisnik moraju se dobro poznavati kako bi predvidjeli gdje i kada može doći do neodgovarajuće skrbi. Važno je da se zaposlenici osjećaju sigurni u izvještavanju o incidentu te da imaju podršku voditelja/nadređenog. Medicinske sestre trebaju znati prepoznati neodgovarajuću skrb i razumjeti potencijalne ozbiljne posljedice iste, te prevenirati zanemarivanje i zlostavljanje. U sustav obrazovanja medicinskih sestara/tehničara, na svim razinama, potrebno je uvesti nove spoznaje iz znanosti o sigurnosti pacijenata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita