Pregled bibliografske jedinice broj: 997930
Prediktori spremnosti na bliske odnose i prosocijalno ponašanje hrvatskih građana prema azilantima
Prediktori spremnosti na bliske odnose i prosocijalno ponašanje hrvatskih građana prema azilantima // 24. dani Ramira i Zorana Bujasa: Međunarodni psihologijski znanstveni skup - Knjiga sažetaka / Jelić, Margareta ; Tomas, Jasmina (ur.).
Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2019. str. 58-58 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 997930 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prediktori spremnosti na bliske odnose i prosocijalno ponašanje hrvatskih građana prema azilantima
(Predictors of readiness for close relations and prosocial behaviour of Croatian citizens towards asylees)
Autori
Ajduković, Dean ; Čorkalo Biruški, Dinka ; Župarić-Iljić, Drago ; Gregurović, Margareta ; Matić Bojić, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
24. dani Ramira i Zorana Bujasa: Međunarodni psihologijski znanstveni skup - Knjiga sažetaka
/ Jelić, Margareta ; Tomas, Jasmina - Zagreb : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2019, 58-58
Skup
24. međunarodni psihologijski znanstveni skup: Dani Ramira i Zorana Bujasa (DRZB 2019)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.04.2019. - 13.04.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
spremnost na bliske odnose ; prosocijalno ponašanje ; prediktori ; hrvatski građani, azilanti
(readiness for close relations ; prosocial behaviour ; predictors ; Croatian citizens ; asylees)
Sažetak
Cilj istraživanja je identificirati obilježja hrvatskih građana kojima se može predvidjeti njihova spremnost na prihvaćanje i integraciju azilanata. Ciljna skupina su bili građani (18 do 65 godina) u 12 županija, odnosno u 15 gradova i općina u njima, koje imaju ili će uskoro imati iskustvo s doseljavanjem azilanata. Probabilistički uzorak (N=1.272) omogućio je populacijsku procjenu za 4 regije uz pogrešku od 5 % do 7 %. Provedeno je osobno anketiranje upitnikom sa 67 čestica i skalama vrlo dobrih metrijskih osobina. Postavljen je model predviđanja dvije kriterijske varijable: spremnosti na različito bliske odnose s azilantima i spremnosti na osobno pomaganje azilantima u integraciji pomoću sljedećih prediktora: sociodemografskih varijabli, religioznosti, političkog opredjeljenja, mišljenja o broju azilanata koje zemlja treba primiti, preferencije akulturacijske strategije, kontakta s azilantima, doživljaja realistične i simboličke prijetnje i očekivanja negativnih promjena u zajednici zbog dolaska azilanata. Regresijskim modelom objašnjeno je 56 % varijance socijalne bliskosti i 58 % varijance spremnosti na pomaganje azilantima. Sociodemografska obilježja ne pridonose njihovom objašnjenju. Na veću bliskost i pomaganje spremniji su građani koji zagovaraju povećanje broja azilanata i strategiju integracije. Osobe s više kontakata s azilantima spremnije su im pomoći. Oni koji doživljavaju više prijetnje i očekuju negativne promjene spremni su na manju bliskost i manje su spremni pomoći. Na veću bliskost spremnije su osobe koje nisu praktični vjernici, a žene i osobe lijeve političke orijentacije spremnije su pomoći azilantima. Veća podrška integraciji azilanta može se očekivati ako građani razumiju da njihov dolazak nije prijetnja identitetu i kulturi, ne ugrožava resurse, te neće donijeti negativne promjene u zajednicama. Stoga je važno umiriti građane u pogledu očuvanja resursa i kulture lokalnih zajednica, te stvarati uvjete za povoljne kontakte s azilantima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za migracije i narodnosti, Zagreb,
Institut za društvena istraživanja , Zagreb,
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Dean Ajduković
(autor)
Drago Župarić-Iljić
(autor)
Margareta Gregurović
(autor)
Jelena Matić Bojić
(autor)
Dinka Čorkalo Biruški
(autor)