Pregled bibliografske jedinice broj: 997192
CT kolonografija – koliko se zračimo kod metode probira?
CT kolonografija – koliko se zračimo kod metode probira? // Zbornik radova Dvanaestog simpozija Hrvatskog društva za zaštitu od zračenja / Popić, Jelena ; Coha, Ivana ; Krajcar Bronić, Ines ; Knežević Medija, Željka (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za zaštitu od zračenja, 2019. str. 163-168 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 997192 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
CT kolonografija – koliko se zračimo kod metode probira?
(CT colonography – radiation exposure due to screening method?)
Autori
Popić, Jelena ; Leder, Nikola Ivan ; Vidjak, Vinko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova Dvanaestog simpozija Hrvatskog društva za zaštitu od zračenja
/ Popić, Jelena ; Coha, Ivana ; Krajcar Bronić, Ines ; Knežević Medija, Željka - Zagreb : Hrvatsko društvo za zaštitu od zračenja, 2019, 163-168
ISBN
978-953-7941-29-1
Skup
12. Simpozij Hrvatskog društva za zaštitu od zračenja
Mjesto i datum
Varaždin, Hrvatska, 10.04.2019. - 12.04.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
MSCT kolonografja ; niskodozni protokol ; efektivna doza zračenja
(MSCT colonography ; low dose protocol ; effective dose)
Sažetak
CT kolonografija (virtualna kolonoskopija), radiološka je ionizirajuća pretraga koja je od 2016. uvrštena kao jednako vrijedna metoda za probir neoplazni debelog crijeva s visokom osjetljivošću u detekciji promjena na crijevnoj sluznici. Pretraga se izvodi nakon primjerene pripreme crijeva, identične pripremi za klasičnu kolonoskopiju. Pacijentu se insuflira CO2 u debelo crijevo, a snimanje se učini ležeći na leđima i potrbuške. Cijelo snimanje traje prosječno 10 minuta. Prednosti MSCT kolonografije su: neinvazivnost, bolja podnošljivost i kraće trajanje u usporedbi s kolonoskopijom, mogućnost višekratne analize snimanog crijeva, odnosno “staging” bolesti koji nije moguće učiniti pri kolonoskopiji. Stoga se pacijentu štedi dodatno zračenje koje bi dobio prilikom CT abdomena, a koji je uvijet za daljnje kirurško i/ili onkološko liječenje. Efektivna doza zračenja iznosi do 3 mSv što je ekvivalent godišnjem pozadinskom zračenju i više nego dvostruko je smanjena u usporedbi s dozama za isti pregled prije 10 godina. Danas se rade i takozvane “low dose” i ultra-low-dose” metode snimanja kod kojih se doza smanjuje na ispod 1mSv. Stoga se preporučeni petogodišnji probiri ovom metodom smatraju razumnim izlaganjem ionizirajućem zračenju. Drugim riječima korist od detekcije maligniteta u ranom stadiju znatno je veća od rizika izlaganju ionizirajućem zračenju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne prirodne znanosti, Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinička bolnica "Merkur",
Medicinski fakultet, Zagreb