Pregled bibliografske jedinice broj: 996179
Vjerske zajednice o migracijama i migrantima
Vjerske zajednice o migracijama i migrantima // Vukovar ‘91. — Javni diskursi i pozicije moći. Zbornik radova sa znanstvenoga skupa Vukovar ‘91. — Javni diskursi i pozicije moći, održanog u Vukovaru 13. i 14. studenoga 2017 / Živić, D.ražen ; Cvikić, Sandra ; Bendra, Ivana (ur.).
Zagreb: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2018. str. 115-126
CROSBI ID: 996179 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vjerske zajednice o migracijama i migrantima
(Religious Communities on Migration and Migrants)
Autori
Markešić, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Vukovar ‘91. — Javni diskursi i pozicije moći. Zbornik radova sa znanstvenoga skupa Vukovar ‘91. — Javni diskursi i pozicije moći, održanog u Vukovaru 13. i 14. studenoga 2017
Urednik/ci
Živić, D.ražen ; Cvikić, Sandra ; Bendra, Ivana
Izdavač
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar
Grad
Zagreb
Godina
2018
Raspon stranica
115-126
ISBN
9-789-53796462-7
Ključne riječi
migracije, migranti, vjerske zajednice, kultura, religija, identitet
(migrantions, migrants, religious communities, culture, religion, identity)
Sažetak
Izbjeglička kriza koja je u 2015. pogodila mnoge europske zemlje pa tako i Hrvatsku, u pitanje je dovela mnoge do tada proklamirane i prakticirane vrijednosti Europske unije o prihvaćanju drugog i drukčijeg, o slobodi kretanja, o pravilima traženja i dodjele azila. Međutim, strah od siromašnih i nenaoružanih prognanika koji zbog situacije u svojim matičnim zemljama Azije i Afrike u valovima i raznim putovima stižu u zapadnoeuropske zemlje toliko je narastao da su neke od zapadnoeuropskih zemalja na svojim granicama već postavile ne samo žičane ograde nego i posebne policijsko-vojne ophodnje s dugim (puščanim) cijevima. Zbog nepostojanja jedinstvene ni unutarnje ni vanjske politike Europske unije, ne čudi da je migracijska kriza podijelila europske političare, ali i crkvene poglavare na one koji zagovaraju kontrolirani dolazak migranata u Europu, svejedno na njihovu boju kože, svjetonazor, religijsko i nacionalno pripadanje i one koji se tome u potpunosti protive. Jedini koji je od samih početaka izbjegličke krize zagovarao i u praksi promovirao čovječnost i dostojanstvo svakoga čovjeka pa tako čovječnost i dostojanstvo izbjeglih i prognanih osoba bio je papa Franjo. Njegovi apeli upućeni vjerskim, ali i državnim poglavarima kako u Europi tako i u svijetu, da ne prestanu primati izbjegle i prognane osobe, nisu uvijek nailazile na plodno tlo. Čak ni u njegovoj vlastitoj Katoličkoj crkvi, iako su mnogi katolici ta njegova nastojanja oko prognanih i izbjeglih vidjeli kao jednu osobno i kršćanski odvažnu i hrabru aktivnost, ali zbog europske sebičnosti uzaludnu 'borbu protiv vjetrenjača'.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Demografija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Ivan Markešić
(autor)