Pregled bibliografske jedinice broj: 995764
Uloga negativnih misli nakon porođaja, ruminacija i metakognicija kao prediktora poslijeporođajne depresivnosti
Uloga negativnih misli nakon porođaja, ruminacija i metakognicija kao prediktora poslijeporođajne depresivnosti // 24. Dani Ramira i Zorana Bujasa - Knjiga sažetaka / Jelić, Margareta ; Tomas, Jasmina (ur.).
Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2019. str. 172-172 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 995764 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga negativnih misli nakon porođaja, ruminacija i metakognicija kao prediktora poslijeporođajne depresivnosti
(The role of postnatal negative thoughts, ruminations and metacognitions as predictors of postnatal depression)
Autori
Petrošanec, Maja ; Nakić Radoš, Sandra ; Anđelinović, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
24. Dani Ramira i Zorana Bujasa - Knjiga sažetaka
/ Jelić, Margareta ; Tomas, Jasmina - Zagreb : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2019, 172-172
Skup
24. međunarodni psihologijski znanstveni skup: Dani Ramira i Zorana Bujasa (DRZB 2019)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 11.04.2019. - 13.04.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
poslijeporođajna depresija ; kognitivni model ; ruminacije ; metakognicija
(Postpartum depression ; cognitive model ; rumination ; metacognition)
Sažetak
Depresija nakon porođaja javlja se kod 10-15% žena te je povezana s različitim posljedicama za majku i dijete. Jedna od psiholoških značajki koja se u novije vrijeme sve češće spominje jest pojava negativnih misli nakon porođaja. Prema Wellsovom metakognitivnom modelu (2009) ruminacije i depresije, depresivni pojedinci fokusirani su na negativno razmišljanje te vjeruju da će im njihova ruminacija pomoći riješiti probleme i ne mogu je kontrolirati. Prema nekim istraživanjima moguće je da je sama procjena negativnih misli, a ne sam sadržaj negativnih misli povezan s razinom depresije. To podržavaju nalazi da su ruminacija i metakognicija značajno povezane s depresivnom simptomatikom. S obzirom na to da još uvijek kognitivni model depresije nije dovoljno ispitan u ovom specifičnom razdoblju, cilj ovog istraživanja bio je ispitati prediktivni doprinos negativnih misli nakon porođaja, ruminacija i metakognicije depresiji kod majki dojenčadi. U online istraživanju sudjelovale su majke dojenčadi dobi od 1 do 12 mjeseci (N=603). Majke su ispunile Edinburški upitnik poslijeporođajne depresivnosti, Upitnik negativnih misli nakon porođaja, Skalu odgovora na ruminaciju te Upitnik pozitivnih i negativnih vjerovanja o ruminaciji. Regresijska analiza je pokazala da su najvažniji prediktor poslijeporođajne depresivnosti bile ruminacije, zatim negativne misli nakon porođaja te negativna vjerovanja o ruminaciji, dok se pozitivna vjerovanja o ruminaciji nisu pokazala statistički značajnim prediktorom. Navedenim prediktorima objašnjeno je 59% varijance poslijeporođajne depresivnosti. Ovaj rad pruža smjernice za identifikaciju kognitivnih čimbenika povezanih s depresivnosti kod majki dojenčadi koje bi mogle poslužiti formiranju prigodnih kognitivnih strategija za prevenciju i smanjivanje depresivnosti u ovom osjetljivom razdoblju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija