Pregled bibliografske jedinice broj: 991635
Model segmentacije tržišta u nakladništvu
Model segmentacije tržišta u nakladništvu // XX. Kongres CROMAR-a, Marketing u društvu znanja i suvremenj poslovnoj stvarnosti XX CROMAR Congress, Marketing in the knowledge society and contemporary business reality / Grbac. Bruno ; Meler, Marcel (ur.).
Rijeka: Ekonomski fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2007. str. 18-19 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 991635 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Model segmentacije tržišta u nakladništvu
(The model of market segmentation in publishing)
Autori
Martinović, Maja ; Vranešević, Tihomir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
XX. Kongres CROMAR-a, Marketing u društvu znanja i suvremenj poslovnoj stvarnosti XX CROMAR Congress, Marketing in the knowledge society and contemporary business reality
/ Grbac. Bruno ; Meler, Marcel - Rijeka : Ekonomski fakultet Sveučilišta u Rijeci, 2007, 18-19
ISBN
978-953-6148-63-9
Skup
XX. Kongres CROMAR-a
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 25.10.2007. - 27.10.2007
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
segmentacija tržišta, model segmentacije, nakladnička djelatnost
(market segmentation, segmentation model, publishing)
Sažetak
Dobar temelj za buduće djelovanje nakladnika predstavlja istraživanje za potrebe segmentacije čiji je cilj dobiti različite segmente kako bi se nakladnik mogao opredijeliti za jedan ili više njih, te na taj način ostvari(va)ti tržišni uspjeh. U tome im može pomoći predloženi model segmentacije tržišta u nakladništvu koji je univerzalno primjenjiv i koristan svim nakladnicima, bez obzira na njihovu veličinu ili specijalizaciju. Model započinje spoznajom problema koji se želi istražiti, a zatim slijedi izviñajno istraživanje. Kada se već dovoljno zna o problemu koji se istražuje postavljaju se ciljevi i hipoteze istraživanja. Potom dolazi opisno (deskriptivno) istraživanje koje u svojoj prvoj fazi ima projektiranje instrumenta istraživanja. To se odnosi na kreiranje anketnog upitnika pomoću kojega se podaci prikupljaju direktno sa terena. Nakon toga se pristupa kontroli i sreñivanju, te obradi i analizi podataka. Po završenoj analizi podataka moguće je provjeriti hipoteze u odnosu na rezultate dobivene istraživanjem. Daljnja analiza primarnih podataka odnosi se na segmentaciju tržišta, tj. podjelu tržišta na odgovarajući broj različitih skupina. Detaljno se utvrñuju specifična obilježja svakog segmenta i vrši se izbor jednog ili više segmenata po odreñenim kriterijima. Nakon što se izabere ciljni segment (ili više njih) marketinške aktivnosti se kreiraju i usmjeravaju tako da u potpunosti odgovaraju tom segmentu. Te aktivnosti se prvenstveno odnose na pozicioniranje i odabir najprikladnijih oblika elemenata marketinškog spleta, te na njihovo sustavno djelovanje. Na kraju slijedi promatranje i utvrñivanje poslovne uspješnosti nakladnika. Ukoliko ona nije na odgovarajućoj razini, postupak treba vratiti u neku od ranijih faza te ponoviti dio procesa. To se obično odnosi na vraćanje na fazu u kojoj se vrši opisno istraživanje, a u odreñenim slučajevima to može biti i vraćanje na fazu u kojoj se obavlja izviñajno istraživanje. Uspješna implementacija ovoga modela ovisi o njegovom korektnom transferu u akciju i ona može mijenjati i usavršavati donošenje odluka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Zagreb,
Zagrebačka škola ekonomije i managementa, Zagreb