Pregled bibliografske jedinice broj: 987173
Morska i jezerska sedimentacija u potopljenom krškom bazenu: Taložni sustav Lošinjskoga kanala tijekom kasnog kvartara
Morska i jezerska sedimentacija u potopljenom krškom bazenu: Taložni sustav Lošinjskoga kanala tijekom kasnog kvartara, 2019., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 987173 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Morska i jezerska sedimentacija u potopljenom krškom bazenu: Taložni sustav Lošinjskoga kanala tijekom kasnog kvartara
(Marine and lacustrine sedimentation in a submerged karst basin: The Late Quaternary Lošinj Channel depositional system)
Autori
Dea Brunović
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
28.01
Godina
2019
Stranica
355
Mentor
Slobodan Miko
Ključne riječi
paleookoliši, promjene morske razine, kvartar, sedimenti, seizmičke metode visoke rezolucije, geokemija, foraminifere
(paleoenvironments, sea level changes, Quaternary, sediments, high-resolution seismic methods, geochemistry, foraminifera)
Sažetak
Paleookoliši na prostoru današnjeg Lošinjskoga kanala i otoka Cresa mijenjali su se s promjenama morske razine i klime tijekom kasnog kvartara. Depresije u kršu, prisutne na istraživanom području, omogućile su očuvanje sedimentološkog zapisa paleookolišnih promjena. Stoga se paleookolišna rekonstrukcija temeljila na jezgrama sedimenata. Analizirano je ukupno 8 jezgara sedimenata izbušenih u depresijama u kršu. Geokemijske analize, granulometrijske i mineraloške analize, mjerenje magnetskog susceptibiliteta, te izračun fluksa organskog ugljika omogućili su odredbu okoliša koji su postojali na istraživanom prostoru tijekom kasnog kvartara. Mikropaleontološka analiza zajednice foraminifera, ostrakoda, mekušaca i palinomorfa olakšala je interpretaciju prikupljenih podataka. Kronologija jezgara zasnivala se na datiranju metodom AMS 14C. Rezultati analize jezgara sedimenata upotpunjeni su podacima seizmičke refleksije visoke rezolucije. Dobiveni rezultati su ukazali na izmjenu morskih i jezerskih, odnosno kopnenih faza na istraživanom prostoru od MIS 7 do danas, sukladno s varijacijama morske razine. Osnovni čimbenik koji je utjecao na paleookolišni razvoj istraživanog prostora, uz morsku razinu, je dubina praga istraživanih depresija. Interpretacija paleookoliša zasnivala se na korelaciji s modernim analozima kasno- pleistocenskih i holocenskih paleookoliša, odnosno marinskim jezercima danas razvijenim u ponikvama na otoku Cresu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne prirodne znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-9419 - Nestali jezerski krajobrazi istočnog dijela Jadranskog mora (LoLADRIA) (Miko, Slobodan, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski geološki institut