Pregled bibliografske jedinice broj: 986185
Feministička evolucija kroz rehabilitacijsku prizmu teološko- antropoloških analiza socijalnih dokumenata Crkve. Predgovor knjizi
Feministička evolucija kroz rehabilitacijsku prizmu teološko- antropoloških analiza socijalnih dokumenata Crkve. Predgovor knjizi // Žena u obitelji, društvu i Crkvi. Feminizam, rodna ideologija i crkveni nauk / Volarević, Mario (ur.).
Zagreb: Glas Koncila, 2018. str. 7-20
CROSBI ID: 986185 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Feministička evolucija kroz rehabilitacijsku prizmu teološko- antropoloških analiza socijalnih dokumenata Crkve. Predgovor knjizi
(Feminist evolution through the rehabilitation prism of theological-anthropological analyzes of social documents of the Church Foreword to the book)
Autori
Vuletić, Suzana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Žena u obitelji, društvu i Crkvi. Feminizam, rodna ideologija i crkveni nauk
Urednik/ci
Volarević, Mario
Izdavač
Glas Koncila
Grad
Zagreb
Godina
2018
Raspon stranica
7-20
ISBN
978-953-241-570-4
Ključne riječi
feminizam, crkveni nauk, feministička teologija, antropologija
(feminism, church teaching, feminist theology, anthropology)
Sažetak
Knjiga Marija Volarevića, Žena u crkvi i društvu iz perspektvive socijalnog nauka crkva i feminizma, jedna je u nizu rijetkih, ali iznimno značajnih Crkveno-društvenih stimulansa u osvjetljavanju dostojanstva žene u suvremenim okolnostima njenih različitih ideoloških prikazivanja. Iako je ravnopravnost muškaraca i žena u večini svijeta zajamčena Ustavom, u mnogim (patrijarhalnim, istočnim) zemljama to još uvijek nije u potpunosti zaživjelo. Stoga, knjiga kroz devet komplementirajućih cjelina prikazuje povijesnu evoluciju subordiniranog položaja žena u društvu sa stajališta teološko- antropoloških analiza socijalnih dokumenata Crkve i perspektive feminističkih pravaca uz prijedloge promjena u smjeru poboljšanja njihova degradiranog položaja u izgradnji pravednijeg svijeta u recipročnom suradničkom statusu s muškarcima. Poticaj pisanju ove knjige seže daleko u povijest samih početaka antičke civilizacije i tisućljetne tradicije i kulture u kojima je ženin društveni položaj bio smatran građanstvom drugog reda, inferiorno marginaliziran, dominantno podređenom muškarcu u tradicionalnom patrijarhatu mizoginije i i maskilizma, podvrgnut agresivnom muškom šovinizmu, zatvoren u privatne sfere, sveden na funkcionalističku „službu produženja ljudske vrste“, smatran „nepotpunim čovjekom“, ugnjetavan klasnom podijeljenošću i nejednakosti. Takvo antropološko prikazivanje žene u društvu učinilo je da se godinama smatralo kako žena nije na istom stupnju dostojanstva ljudske osobe kao što je to bio muškarac. Posljedično se žena osjeća poniženom, nevažnom, „drugotnom“ i nepravedno zapostavljenom. To je bio revolucionarni poticaj za povijesni tijek borbe sufražetkinja za svoja temeljna ljudska prava ravnopravnosti i jednakosti s muškarcima kroz novi idejno- kulturološki- društveni pokret feminizma istupanja iz „kućanskih pregača“ utamničene privatnosti i uključivanja u javnu društvenu pojavnost, zauzimanje za pravo glasa na izborima, mogućnost obrazovanja, pravo zaposlenja i stjecanja materijalne imovine, pravo na slobodu političkog i vjerskog opredjeljenja... što dobivaju Američkom Deklaracijom o pravima i osjećajima (1848.). Tim se pokret za izjednačavanjem ravnopravnosti s muškarcima, širi i na ostatak svijeta evolucijskim valovima feminizma na širem društvenom i Crkvenom području.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Teologija, Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Katolički bogoslovni fakultet, Split,
Katolički bogoslovni fakultet, Đakovo
Profili:
Suzana Vuletić
(autor)