Pregled bibliografske jedinice broj: 983214
Religioznost i kritički osvrt mladih Vukovarskog dekanata na Tečaj priprave za brak te komparacija transgeneracijskih vrednota potrebitih za stabilnost i kvalitetu života u braku i obitelji
Religioznost i kritički osvrt mladih Vukovarskog dekanata na Tečaj priprave za brak te komparacija transgeneracijskih vrednota potrebitih za stabilnost i kvalitetu života u braku i obitelji // Vukovar ’91. - javni diskursi i pozicije moći / Živić, Dražen ; Cvikić, Sandra ; Bendra, Ivana (ur.).
Zagreb: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2018. str. 155-175 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 983214 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Religioznost i kritički osvrt mladih Vukovarskog dekanata na Tečaj priprave za brak te komparacija transgeneracijskih vrednota potrebitih za stabilnost i kvalitetu života u braku i obitelji
(Religiosity and Critical Assessment of the Youth in Vukovar Matriculation Office Related to Marriage Preparation Courses - Comparison of Trans-Generational Values Required for the Stable and Quality Life in Marriage and Family)
Autori
Šota, Stanislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Vukovar ’91. - javni diskursi i pozicije moći
/ Živić, Dražen ; Cvikić, Sandra ; Bendra, Ivana - Zagreb : Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2018, 155-175
ISBN
978-953-7964-62-7
Skup
20. znanstveno-stručni skup "Vukovar '91. - dvadeset i šesta godina poslije"
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 13.11.2017. - 14.11.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Tečaj priprave za brak ; komparacija transgeneracijskih vrednota
(Marriage Preparation Courses ; Comparison of Trans-Generational Values)
Sažetak
Autor analizira i kritički se osvrće na istraživanje, provedeno među šezdeset devet mladih iz Vukovarskog dekanata koji su tijekom šest večeri, od 6. do 22. ožujka 2017., pohađali Tečaj priprave za brak, u organizaciji Povjerenstva za brak i obitelj Đakovačko- osječke nadbiskupije i Vukovarskog dekanata. Polazeći od činjenice da je brak institucija od koje svi očekuju, a u koju se malo ulaže, autor u prvom dijelu prikazuje »svijet i mentalitet« današnjih mladih ljudi koji žele sklopiti brak i pripremiti se za nj. Rad donosi i kritički osvrt mladih Vukovarskog dekanata na sadržaj, odnosno područja koja se obrađuju u okviru tečaja. U drugom dijelu analizira se najvažnija dimenzija za uspješan brak i sretnu obitelj – religioznost mladih – pri čemu se, kroz tipologiju (ne)vjernika (praktični vjernici, tradicionalni, prigodni, religiozni i ateisti), prikazuje njihova religioznost, odnosno prakticiranje vjere. U trećem dijelu rada, na temelju višegodišnjih individualnih i grupnih terapija s istraumatiziranim braniteljima, autor komparira vrijednosti i vrednote potrebne za stabilnost i kvalitetu braka i obitelji branitelja oboljelih od PTSP-a i današnjih mladih Vukovarskog dekanata. Dakle, uz analizu transgeneracijskog sindroma istraumatiziranosti, analizira se i transgeneracijska dimenzija vrednota koje čine brak i obitelj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija