Pregled bibliografske jedinice broj: 982738
Petrografske karakteristike sedimentnih stijena fliša koje se koriste kao sirovina u proizvodnji cementa (okolica Splita)
Petrografske karakteristike sedimentnih stijena fliša koje se koriste kao sirovina u proizvodnji cementa (okolica Splita), 2018., diplomski rad, diplomski, Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 982738 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Petrografske karakteristike sedimentnih stijena fliša koje se koriste kao sirovina u proizvodnji cementa (okolica Splita)
(Petrographic characteristics marl sedimentary rocks used as a raw material in the cement production (Split area))
Autori
Kavelj, Mirko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Rudarsko-geološko-naftni fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
28.09
Godina
2018
Stranica
50
Mentor
Aljinović, Dunja
Ključne riječi
fliš, cement, sirovina, lapor, kalkarenacejski pješčenjak
(flisch, cement, raw material, marl, calcarenaceal sandstones)
Sažetak
U diplomskom radu su petrografski analizirani i determinirani uzorci stijena koje se koriste kao sirovina za proizvodnju cementa. Naslage iz kojih su uzeti uzorci pripadaju eocenskom flišu iz okolice Splita. Petrografskom analizom utvrđeno je da stijene predstavljaju laminiranu ili tanko slojevitu izmjenu kalkarenacejskih pješčenjaka i kalklutita (4 uzorka), kalkarenita i lapora (1 uzorak), biokalkarenita i lapora (1 uzorak), kalkarenita, kalkarenacejskog pješčenjaka i madstone-a (1 uzorak), lapor (1 uzorak), bioklastični vapnenac weckstone/floatstone tipa (1 uzorak), biokalkarenit (3 uzorka). Na osnovu uzoraka može se zaključiti da analizirani tipovi sedimentnih stijena predstavljaju zadovoljavajuću sirovinu, no uz određene ograde. Udio karbonante komponente je visok i zadovoljavajući. Udio silicijske komponente je visoki potječe vjerojatno od detritičnog kvarca koji je sadržan prvenstveno u laminama/proslojcima kalkarenacejskih pješčenjaka. Aluminijeva komponenta može potjecati jedino iz alumosilikata sadržanih u glinovitoj frakciji lapora i lutitnihlamina/proslojaka. Kako je udio gline općenito procijenjen na vrlo nizak, problem bi se mogao javiti uslijed nedovoljne količine aluminija za nastanak alumosilikatnih minerala klinkera. Indirektno ovu pretpostavku potvrđuje i izdvajanja kvarca pri proizvodnji cementa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
Profili:
Dunja Aljinović
(mentor)