Pregled bibliografske jedinice broj: 981554
Rasprava o procesnoj (re)formi: načelo usmenosti vs. načelo pismenosti?
Rasprava o procesnoj (re)formi: načelo usmenosti vs. načelo pismenosti? // Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, 68 (2018), 5-6; 791-823 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 981554 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rasprava o procesnoj (re)formi: načelo usmenosti
vs. načelo pismenosti?
(DISCUSSION ON PROCEDURAL (RE)FORM: THE PRINCIPLE OF
ORALITY V. THE PRINCIPLE OF WRITTEN FORM)
Autori
Aras Kramar, Slađana
Izvornik
Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu (0350-2058) 68
(2018), 5-6;
791-823
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
načelo usmenosti, načelo pismenosti, procesna forma, elektronifikacija postupka, dokaz u elektroničkom obliku
(principle of orality, principle of written form, procedural form, electronisation of procedure, electronic evidence)
Sažetak
Načelo usmenosti postavljeno je kao jedno od temeljnih načela hrvatskog građanskog parničnog postupka. U osnovnim odredbama Zakona o parničnom postupku istaknuto je da sud odlučuje o tužbenom zahtjevu na temelju usmene, neposredne i javne rasprave. Načelo usmenosti te usmena rasprava u hrvatskom građanskom postupku rezultat su prihvaćanja rješenja Kleinova Zivilprozessordnunga iz 1895. godine, kojim se htjelo napraviti radikalan odmak od procedure koja je bila utemeljena na pismenom, rimsko-kanonskom postupku. Cilj je rada istražiti u kojoj se mjeri načelo usmenosti ostvaruje u hrvatskom građanskom parničnom postupku te u kojoj bi mjeri za taj postupak vrijedila maksima quod est in actis non est in mundo. To je u radu učinjeno kroz analizu odredaba ZPP-a te sudske prakse. Na pitanje (tradicionalne) forme parničnih radnji – usmenosti i/ili pismenosti, međutim, novo svjetlo „baca“ korištenje suvremenih informacijsko- komunikacijskih tehnologija u građanskom postupku. Stoga je cilj rada i preispitati te raspraviti (tradicionalne) forme parničnih radnji u kontekstu modernih reformi građanskog postupka te korištenja suvremene informacijsko-komunikacijske tehnologije u postupku. U analizi i raspravi uzimaju se u obzir i pojedina rješenja austrijskog te slovenskog zakona o parničnom postupku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- HeinOnline
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- DOAJ, ERIH PLUS, Heinonline, Index to foreign legal periodicals, Drant – Droits Antiques, Political Science Complete – EBSCO, ProQuest Social Science Premium Collection, Worldwide Political Science Abstracts.