Pregled bibliografske jedinice broj: 981428
Krpeljni na različitim staništima na području Svetog Ivana Zeline
Krpeljni na različitim staništima na području Svetog Ivana Zeline // Emergentne i zapostavljene zoonoze u kontekstu "Jednog zdravlja" / Vilibić-Čavlek, Tatjana ; Barbić, Ljubo ; Savić, Vladimir (ur.).
Zagreb: Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), 2018. str. 91-91 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 981428 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Krpeljni na različitim staništima na području Svetog Ivana Zeline
(Ticks in different habitats in the area of Sveti Ivan Zelina)
Autori
Rukelj, Ema ; Klobučar, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Emergentne i zapostavljene zoonoze u kontekstu "Jednog zdravlja"
/ Vilibić-Čavlek, Tatjana ; Barbić, Ljubo ; Savić, Vladimir - Zagreb : Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), 2018, 91-91
ISBN
978-953-7031-81-7
Skup
Radionica s međunarodnim sudjelovanjem Emergentne i zapostavljene zoonoze u kontekstu “Jednog zdravlja”
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 18.10.2018. - 19.10.2018
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Krpelji ; Staništa
(Ticks ; Habitats)
Sažetak
Krpelji su javnozdravstveno značajni hematofagni paraziti iz razreda Arachnida (paučnjaci), reda Acarina (grinje). Razvijaju se u staništima koja im pružaju povoljne uvjete za život i razmnožavanje. Najrasprostranjenija vrsta krpelja na području Europe je Ixodes ricinus, šumski krpelj. Krpelji su vektori bolesti. Na području sjeverozapadne Hrvatske, vektori su dvije važne bolesti u ljudi - Lyme borelioze i krpeljnog meningoencefalitisa. Cilj ovog rada bio je utvrditi brojnost krpelja, prisutne vrste, dinamiku aktivnosti tijekom razdoblja uzorkovanja te zastupljenost razvojnih oblika krpelja na odabranim lokalitetima. Uzorkovanje krpelja je obavljeno u razdoblju od travnja do srpnja 2018. godine na tri različita lokaliteta u Svetom Ivanu Zelini: rubni dio crnogorične šume, vlažna livada u blizini termalnog izvora i uređena okućnica. Obavljeno je ukupno sedam uzorkovanja, a korištena je tzv. „flag“ metoda. U rubnom dijelu šume (236 m2) prikupljeno je ukupno 247 jedinki krpelja. Pronađena je samo jedna vrsta krpelja, Ixodes ricinus (šumski krpelj), u stadiju odrasle jedinke (mužjaci 30% i ženke 36% jedinki od ukupnog broja) i nimfe (34% jedinki od ukupnog broja). Na vlažnoj livadi (243 m2) je pronađeno 275 jedinki i dvije vrste krpelja: Dermacentor reticulatus, livadni krpelj (255 jedinki) i Ixodes ricinus (20 jedinki). Vrsta Dermacentor reticulatus bila je dominantna (93%), a pronađene su samo odrasle jedinke vrste (mužjaci 46% i ženke 54%). Vrsta Ixodes ricinus uzorkovana je u odraslom stadiju (mužjaci 65% i ženke 25%) i u stadiju nimfe (10%). U uređenoj okućnici (231 m2) krpelji nisu pronađeni ni pri jednom uzorkovanju. Najveći broj krpelja uzorkovan je u travnju i svibnju. Dolaskom ljeta i porastom temperature zraka aktivnost krpelja se smanjivala ; u srpnju na livadi nije pronađen ni jedan krpelj, dok su u rubnom djelu šume krpelji i dalje bili aktivni, no znatno manje nego u proljeće. Dobiveni rezultati ukazuju na potrebu stalne edukacije građana o mjerama zaštite od krpelja, a radi prevencije bolesti koje krpelji prenose na ljude i životinje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2016-06-7456 - Prevalencija i molekularna epidemiologija emergentnih i re-emergentnih neuroinvazivnih arbovirusnih infekcija na području Hrvatske (CRONEUROARBO) (Vilibić Čavlek, Tatjana, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"
Profili:
Ana Klobučar
(autor)