Pregled bibliografske jedinice broj: 981241
Pregled tehnika kapitalnog budžetiranja u svijetu i njihova moguća primjena u BiH
Pregled tehnika kapitalnog budžetiranja u svijetu i njihova moguća primjena u BiH // V. MEĐUNARODNI SIMPOZIJ: Institucionalni okvir i realne pretpostavke za reformu financijskog sustava BiH sukladno standardima (zahtjevima) Europske Komisije / Mišić, Augustin (ur.).
Mostar: Fircon Mostar, 2010. str. 145-155 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 981241 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pregled tehnika kapitalnog budžetiranja u svijetu i njihova moguća primjena u BiH
(Overview of capital budgeting techniques in the world and their possible application in BiH)
Autori
Volarević, Hrvoje ; Varović, Mario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
V. MEĐUNARODNI SIMPOZIJ: Institucionalni okvir i realne pretpostavke za reformu financijskog sustava BiH sukladno standardima (zahtjevima) Europske Komisije
/ Mišić, Augustin - Mostar : Fircon Mostar, 2010, 145-155
Skup
V. MEĐUNARODNI SIMPOZIJ: Institucionalni okvir i realne pretpostavke za reformu financijskog sustava BiH sukladno standardima (zahtjevima) Europske Komisije
Mjesto i datum
Međugorje, Bosna i Hercegovina, 23.09.2010. - 24.09.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
kapitalno budžetiranje ; investicijski projekti ; metode za procjenu ; primjena u svijetu
(capital budgeting ; investment projects ; methods for assessment ; application in the world)
Sažetak
Kapitalno budžetiranje predstavlja proces donošenja dugoročnih investicijskih odluka u poduzećima. Sukladno tome, menadžeri su prinuđeni procjenjivati veliki broj faktora u procesu donošenja poslovnih odluka vezanih uz investiranje. U takvom sustavu kapitalnog budžetiranja, neophodno je definirati osnovne elemente za procjenu investicijskih projekata. Dva ključna elementa potrebna za kvalitetnu analizu investicijskih projekata jesu procjena u promjeni budućih novčanih tokova poduzeća uslijed novih investicija i procjena nesigurnosti odnosno rizika povezanog s očekivanim novčanim tokovima kroz definiranje diskontne stope. Konačno, odabir tehnika odnosno metoda za procjenu efikasnosti investicijskog projekta spada u posljednji obvezni element u okviru sustava kapitalnog budžetiranja. Ukoliko su pak menadžeri u specifičnim poslovnim situacijama prinuđeni odabrati samo jedan investicijski projekt između više ponuđenih međusobno isključivih projekata, tada trebaju obaviti njihovo rangiranje (od najefikasnijeg do najmanje efikasnog), te sukladno tome odbrati najbolje rangirani projekt prema unaprijed definiranim metodama odabira. Drugi tip ograničenja koji se može povezati sa investicijskim odlukama poduzeća se odnosi na ograničavanje kapitalnog budžeta kojim se raspolaže. I u takvoj situaciji je potrebno donijeti odgovarajuće investicijske odluke kojima će se favorizirati jedan od projekata u odnosu na druge (na temelju kvalitetne upotrebe i procjene ključnih elemenata kapitalnog budžetiranja). S obzirom na iznimnu kompleksnost navedene materije, autori ovog članka ponudili su detaljan pregled najbolje svjetske prakse iz područja kapitalnog budžetiranja u posljednjih 25 godina. Detaljno je analizirana praktična primjena najviše korištenih metoda za procjenu investicija u svijetu, njihove specifične karakteristike, kao i alternative vezane uz njihovu upotrebu. Osim toga, dane su i sugestije za upotrebu metoda u budućnosti, što se u svakom slučaju može primijeniti i na Bosnu i Hercegovinu. Nadalje, na kraju članka su predočena i nova razmatranja kod preostala dva ključna elementa potrebna za kvalitetnu analizu investicija koja se odnose na korekcije u projekciji budućih novčanih tokova investicije i modifikacije u primjeni ponderiranog prosječnog troška kapitala odnosno diskonte stope koja se koristi u izračunu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Zagrebačka škola ekonomije i managementa, Zagreb,
Sveučilište Libertas