Pregled bibliografske jedinice broj: 981072
Kopolimerizacijska reaktivnost 2-(tert-butilamino) etil metakrilata
Kopolimerizacijska reaktivnost 2-(tert-butilamino) etil metakrilata, 2018., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 981072 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kopolimerizacijska reaktivnost 2-(tert-butilamino) etil metakrilata
(Copolymerization reactivity of 2-(tert-butylamino)ethyl methacrylate)
Autori
Veseli, Rea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
28.09
Godina
2018
Stranica
55
Mentor
Jukić, Ante
Neposredni voditelj
Faraguna, Fabio
Ključne riječi
2-(tert-butilamino) etil metakrilat ; kopolimeri ; omjeri kopolimerizacijske reaktivnosti ; karakterizacija kopolimera
(2-(tert-butylamino)ethyl methacrylate ; copolymers ; copolymerization reactivity ratios ; characterization of copolymers)
Sažetak
U ovom radu se istraživala kopolimerizacijska reaktivnost 2-(tert-butilamino) etil metakrilata (TBAEMA) u procesima radikalske kopolimerizacije do niskih masenih konverzija (<10 %) s metil-metakrilatom (MMA), stirenom (ST) i oktadecil-metakrilatom (ODMA). Svaki sustav kopolimeriziran je u različitim sastavima, odnosno različitih molnih udjela monomera (90/10, 80/20, 70/30, 60/40, 50/50, 40/60, 30/70, 20/80 i 10/90). Dobiveni kopolimeri karakterizirani su različitim metodama te im je određen sastav pomoću 1H nuklearne magnetske rezonancijske spektroskopije, zatim su određeni fazni prijelazi diferencijalnom skenirajućom kalorimetrijom, toplinska stabilnost termogravimetrijom te raspodjela molekulskih masa kromatografijom na propusnom gelu.. Omjeri kopolimerizacijskih reaktivnosti monomera izračunati su različitim linearnim (Finneman-Ross, invertirana Finneman-Ross, Kelen-Tüdős i proširena Kelen-Tüdős) metodama i nelineranom Tidwell-Mortimerovom metodom, Dobivene vrijednosti za r1 i r2 za MMA-TBAEMA sustav su približno jednaki jedinici, što ukazuje na idealnu kopolimerizaciju dok su kod ostalih uočena malo veća odstupanja – ST-TBAEMA ima vrijednosti uglavnom manje od jedan, dok ODMA-TBAEMA veće od jedan te upućuju na neidealnu azeotropnu kopolimerizaciju. Uočeno je negativno djelovanje TBAEMA na toplinsku stabilnost kopolimera, kao i snižavanje staklišta s obzirom da homopolimer ima razmjerno nisku temperaturu staklastog prijelaza u odnosu na ostale homopolimere. Kromatografija na propusnom gelu za određivanje raspodjele molekulskih masa neuspješna je u smislu nedostatka dobrog signala od TBAEMA.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo, Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb