Pregled bibliografske jedinice broj: 97924
Suhopolje – Lajkovina. Rezultati sustavnog terenskog pregleda kasnobrončanodobnoga naselja
Suhopolje – Lajkovina. Rezultati sustavnog terenskog pregleda kasnobrončanodobnoga naselja // Prilozi Instituta za arheologiju u Zagrebu, 18 (2001), 275-284 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, ostalo)
CROSBI ID: 97924 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Suhopolje – Lajkovina. Rezultati sustavnog terenskog pregleda kasnobrončanodobnoga naselja
(Suhopolje – Lajkovina. Results of systematic survey of the late bronze age settlement)
Autori
Ložnjak, Daria ; Tkalčec, Tatjana
Izvornik
Prilozi Instituta za arheologiju u Zagrebu (1330-0644) 18
(2001);
275-284
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, ostalo
Ključne riječi
arheološka topografija; općina Suhopolje; Suhopolje-Lajkovina; kasnobrončanodobno naselje; intenzivno sistematsko arheološko rekognosciranje; arheološke metode
(archaeological topography; Suhopolje municipality; Suhopolje-Lajkovina; Late Bronze Age settlement; intensive systematic archaeological survey; archaeological methods)
Sažetak
Rad na izradi arheološke topografije općine Suhopolje dio je pokusnog projekta Instituta za arheologiju kojemu je krajnji cilj predstavljanje arheološke karte Hrvatske. U sklopu tog projekta već se dvije godine zaredom provode terenski pregledi područja općine Suhopolje, pri čemu je 2000. godine zabilježen položaj nizinskog kasnobrončanodobnog naselja Suhopolje-Lajkovina, a 2001. godine isti je bio predmetom intenzivnog sustavnog terenskog pregleda. Naselja iz kasnog brončanog doba rijedak su predmet istraživanja na prostorima sjeverne Hrvatske. Pokušaj intenzivnog sustavnog terenskog pregleda dijela jednog od takvih naselja omogućio nam je iščitavanje podataka o rasprostranjenosti nalaza keramike i kućnoga lijepa po broju i težini, na osnovi čega se prišlo grafičkom prikazu kako bi se na što jasniji način sagledao zanimljivi raspored nalaza za pregledani dio nalazišta. Slijedeći korak nakon ovako prikupljenih podataka o nalazištu bilo bi probno iskopavanje na prostoru najveće koncentracije keramike i kućnoga lijepa kako bi se dobivenim podacima dalo krajnje značenje. Tek na taj način moći će se objasniti dobiveni rezultati i potražiti odgovor na pitanja radi li se o presliku slike ispod površine zemlje ili je površinski pregled rezultat najveće devastacije u tim dijelovima bez sačuvanih tragova ispod površine. Pokusnim iskopavanjima dobila bi se i jasnija slika o vremenu trajanja naselja te odnosa zamijećenih nalaza virovitičke grupe kulture polja sa žarama i baierdorf-velatičke kulture.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija