Pregled bibliografske jedinice broj: 976918
Katolicizam, kultura rada i antitržišni mentalitet u Hrvatskoj - empirijska analiza utemeljenosti jednog diskursa
Katolicizam, kultura rada i antitržišni mentalitet u Hrvatskoj - empirijska analiza utemeljenosti jednog diskursa // Vukovar '91 - javni diskursi i pozicije moći / Živić, Dražen ; Cvikić, Sandra ; Bendra, Ivana (ur.).
Zagreb: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar ; Ogranak Matice hrvatske u Vukovaru, 2018. str. 127-141 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 976918 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Katolicizam, kultura rada i antitržišni mentalitet u Hrvatskoj - empirijska analiza utemeljenosti jednog diskursa
(Catholicism, work culture and anti-market mentality in Croatia - empirical analysis of the discourse validity)
Autori
Pavić, Željko ; Šundalić, Antun
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Vukovar '91 - javni diskursi i pozicije moći
/ Živić, Dražen ; Cvikić, Sandra ; Bendra, Ivana - Zagreb : Institut društvenih znanosti Ivo Pilar ; Ogranak Matice hrvatske u Vukovaru, 2018, 127-141
ISBN
978-953-7964-62-7
Skup
20. znanstveno-stručni skup "Vukovar '91. - dvadeset i šesta godina poslije"
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 13.11.2017. - 14.11.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
katolicizam ; religija ; kultura rada ; egalitarni sindrom ; kapitalizam
(catholicism ; work culture ; egalitarian syndrome ; capitalism)
Sažetak
U ovom se radu analiziraju elementi katoličkog socijalnog nauka koji problematiziraju pitanje kulture rada, tržišnog kapitalizma i njegova moralnog smisla. Na ovaj se način želi utvrditi je li diskurs o katolicizmu kao doktrini koja nema elektivni afinitet u odnosu na tržišni kapitalizam utemeljen na racionalnim argumentima ili je ovaj diskurs rezultat ideološkog, ahistorijskog i površnog shvaćanja razlika između pojedinih religija i kršćanskih konfesija. U anketnom istraživanju provedenom na uzorku studenata Ekonomskog fakulteta u Osijeku (N=293) provjeravalo se ovo istraživačko pitanje, odnosno nastojalo se utvrditi u kojoj je mjeri (katolička) religioznost povezana s raznim aspektima odnosa prema radu i tzv. egalitarnim sindromom kao elementom antitržišnog mentaliteta. Istraživanje je potvrdilo da se ranije validirana skala protestantske etike sastoji od četiri neovisne dimenzije – vrijednosti teškog rada, vrijednosti slobodnog vremena, unutarnje motivacije za rad i asketizma, od kojih je samo prva (pozitivno) korelirana s religijskom samoidentifikacijom. S druge strane, niti jedna komponenta egalitarnog sindroma nije povezana s religioznošću pojedinca. Stoga se može reći da je povezanost katoličke religioznosti i odnosa prema radu tek djelomično ustanovljena, pri čemu u obzir treba uzeti i alternativne interpretacije dobivenih rezultata. Iz toga se može zaključiti da rezultati istraživanja ne potvrđuju diskurs o nepostojanju afiniteta između katolicizma i tržišnog kapitalizma, bar na individualnoj razini koja je mjerena ovim istraživanjem.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Osijek,
Filozofski fakultet, Osijek