Pregled bibliografske jedinice broj: 976652
Dinamička izdržljivost nehrđajućeg čelika aisi 316l dobivenog selektivnim laserskim taljenjem
Dinamička izdržljivost nehrđajućeg čelika aisi 316l dobivenog selektivnim laserskim taljenjem, 2012., diplomski rad, diplomski, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
CROSBI ID: 976652 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dinamička izdržljivost nehrđajućeg čelika aisi 316l dobivenog selektivnim laserskim taljenjem
(Fatigue strength of stainless steel aisi 316l fabricated on laser cusing machine)
Autori
Pavišić, Luka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet strojarstva i brodogradnje
Mjesto
Zagreb
Datum
27.01
Godina
2012
Stranica
65
Mentor
Kodvanj, Janoš
Ključne riječi
austenitni nehrđajući čelik ; dinamička izdržljivost ; spektar opterećenja
(austenitic stainless steel ; fatigue strength ; load spectrum)
Sažetak
U ovom radu provedena su dinamička ispitivanja nehrđajućeg čelika AISI 316L. Ispitne epruvete su proizvedene tehnologijom sloj po sloj, na uređaju M3 za selektivno lasersko taljenje (Laser Cusing). Navedeni proces koristi se u posljednjih desetak godina kao odgovor na potrebe tržišta za kvalitetnijom, jednostavnijom i isplativijom tehnologijom u proizvodnji dijelova širokog asortimana. Selektivno lasersko taljenje (SLM) je jedan od najnovijih te najsofisticiranijih postupaka koji se naglo razvija u zadnjih deset godina. Pomoću njega moguća je izrada potpuno funkcionalnih trodimenzionalnih dijelova iz CAD modela. Tijekom procesa, uzastopni slojevi metalnog praha su potpuno rastaljeni laserskom zrakom, te nema potrebe za njihovom dodatnom obradom, osim završne obrade površine. Proces je u stanju proizvoditi trodimenzionalne dijelove najsloženije geometrije koji imaju mehanička svojstva usporediva s onima iz rasutih materijala. Uz ispitivanje statičke izdržljivosti, potrebno je proučavati dinamičku izdržljivost materijala. Lomovi konstrukcije ili strojnog dijela koji je tijekom duljeg vremenskog perioda opterećen promjenjivim naprezanjima, a koja su znatno manja od statičke čvrstoće i granice tečenja, posljedica su zamora materijala. Zato se može zaključiti da je dinamička izdržljivost materijala zapravo otpornost materijala prema zamoru. Ispitni uzorci su bili pod cikličkim opterećenjem uz konstantno srednje naprezanje i pet različitih režima naprezanja. Ispitane su dvije različite vrste epruveta: horizontalni tip, gdje su slojevi paralelni s osi uzorka, i vertikalni gdje su slojevi okomiti na os uzorka. Odabrani režimi ispitivanja odredili su pet S-N točaka Wöhlerove krivulje jednako distribuiranih u rasponu 0-10 milijuna ciklusa. Usporedbom rezultata ispitivanja epruveta horizontalnog i vertikalnog tipa, zaključeno je da na dinamičku izdržljivost u području niskocikličkog zamora vrlo bitan utjecaj ima smjer nanošenja slojeva na materijalu u odnosu na smjer djelovanja opterećenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
120-1201910-1907 - Eksperimentalna simulacija oštećenja mehaničkih i biomehaničkih sustava (Kodvanj, Janoš, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
Profili:
Janoš Kodvanj
(mentor)