Pregled bibliografske jedinice broj: 976562
Nova pločica na zaključavanje za prijelome proksimalnog humerusa - biomehanička studija na osteoporotičnom modelu
Nova pločica na zaključavanje za prijelome proksimalnog humerusa - biomehanička studija na osteoporotičnom modelu, 2014., doktorska disertacija, Medicinski fakultet, Mostar
CROSBI ID: 976562 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nova pločica na zaključavanje za prijelome proksimalnog humerusa - biomehanička studija na osteoporotičnom modelu
(A new locking plate for proximal humerus fracture – a biomechanical study on an osteoporotic model)
Autori
Čukelj, Fabijan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Mostar
Datum
19.12
Godina
2014
Stranica
139
Mentor
Ostojić, Zdenko ; Kodvanj, Janoš
Ključne riječi
biomehanika ; proksimalni humerus ; pločica na zaključavanje ; osteoporoza
(biomechanics ; proximal humerus ; locking plate ; osteoporosis)
Sažetak
Cilj istraživanja: Konstruirati i ispitati biomehanička svojstva nove pločice na zaključavanje za prijelome u predjelu proksimalnog humerusa u bolesnika s osteoporozom kostiju. Nacrt studije: Studija se ustrojava kao bazična znanstvena, eksperimentalna laboratorijska studija. Materijal i metode: Računalnim simulacijama metodom konačnih elemenata u programskom paketu Abaqus odabran je kontrolni model. Na 27 modela osteoporotičnog sintetskog humerusa (18 ispitnih i 9 kontrolnih) ispitana su i uspoređena biomehanička svojstva nove pločice. Kontrolni model je bila pločica Philos za prijelome proksimalnog humerusa koja se dugi niz godina upotrebljava u kliničkoj praksi. Ispitni model bila je nova pločica na zaključavanje za prijelome u predjelu proksimalnog humerusa. Ispitivanja su provedena pri statičkom te dinamičkom aksijalnom, fleksijskom i abdukcijskom opterećenju. Pomaci u predjelu arteficijelno urađene prijelomne pukotine mjereni su beskontaktno optičkim mjernim sustavom Aramis. Rezultati: U prvom ciklusu opterećena pri abdukciji od 25 stupnjeva Zrinski pločica pokazala je 15 % bolje rezultate, pri opterećenju fleksijom 31 %, a pri aksijalnom opterećenju čak 94 % bolje rezultate u odnosu na Philos pločicu. Koristeći T-test na razini značajnosti 0, 05 pri aksijalnom opterećenju ispitna pločica pokazala je statistički značajnu razliku (P=0, 002) dok pri abdukciji (P=0, 141) i fleksiji (P=0, 474) nije pokazala statistički značajnu razliku. Kod drugog ciklusa opterećenja Zrinski pločica pri abdukciji od 25 stupnjeva pokazala je 13 % bolje rezultate, pri fleksiji 27 % bolje rezultate, a pri aksijalnom opterećenju čak 95 % bolje rezultate u odnosu na Philos pločicu. Rezultati statističke obrade pokazali su da je pri aksijalnom opterećenju razlika u promjeni dužine prijelomne pukotine u ispitnog i kontrolnog modela statistički značajna (P=0, 002), dok pri abdukciji (P=0, 287) i fleksiji (P=0, 665) nema statistički značajne razlike između modela. Kod posljednjeg ciklusa opterećenja statistički dobiveni rezultati nisu signifikantni jer su nastali lomovi modela u ispitnoj i kontrolnoj skupini. Zaključak: Rezultati su pokazali da na osteoporotičnom modelu kosti novokonstruirana pločica ima znatno bolja biomehanička svojstva u odnosu na dosadašnju konvencionalnu pločicu. S obzirom za usporedbu kao kontrolnu pločicu koja je u svakodnevnoj kliničkoj praksi i temeljem dobivenih rezultata može se zaključiti da novokonstruirana pločica osigurava veću biomehaničku stabilnost koštanih ulomaka te da time zadovoljava sve uvjete za početak primjene u svakodnevnoj kliničkoj praksi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo, Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
120-1201910-1907 - Eksperimentalna simulacija oštećenja mehaničkih i biomehaničkih sustava (Kodvanj, Janoš, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb