Pregled bibliografske jedinice broj: 975404
Izdvajanje i proširenost bakterije Gallibacterium anatis na farmama kokoši nesilica u Hrvatskoj
Izdvajanje i proširenost bakterije Gallibacterium anatis na farmama kokoši nesilica u Hrvatskoj, 2018., diplomski rad, diplomski, Veterinarski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 975404 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Izdvajanje i proširenost bakterije Gallibacterium anatis na farmama kokoši nesilica u Hrvatskoj
(Isolation and prevalence of Gallibacterium anatis in layer poultry farms in Croatia)
Autori
Liyemo, Alphius Mahoto
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Veterinarski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
28.06
Godina
2018
Stranica
23
Mentor
Gottstein, Željko ; Horvatek Tomić, Danijela
Neposredni voditelj
Lozica, Liča
Ključne riječi
Gallibacterium anatis, perad, kokoši nesilice
(Gallibacterium anatis, poultry, layer chickens)
Sažetak
Gallibacterium anatis čini dio prirodne mikroflore respiratornog i reproduktivnog trakta u peradi, no u određenim uvjetima može uzrokovati bolest. Loši zoohigijenski uvjeti i imunosupresija predisponirajući su čimbenici za pojavu bolesti. Ova bakterija uzrokuje salpingitis, oophoritis, peritonitis te posljedično smanjenu proizvodnju jaja, respiratorne lezije i povišen mortalitet. Ciljevi istraživanja su izolirati i utvrditi učestalost G.anatis kod kokoši nesilica u Hrvatskoj. Uzorci iz ždrijela, dušnika, pluća, jajnika, kloake, folikula i koštane srži prikupljeni su na sedam farmi te su uzgajani na 5% ovčjem krvnom agaru na 37 ° C tijekom 24 sata. Čisti izolati su izdvojeni i pohranjeni za daljnu analizu nakon što je fenotipska karakterizacija i genotipska/proteomska identifikacija potvrdila prisustvo G. anatis. U ovom istraživanju uzorkovano je 414 briseva iz različitih organa kokoši iz sedam različitih farmi. Trideset i pet uzoraka bilo je pozitivno na G. anatis od kojih su 72% bili iz traheje i ždrijela s najviše pozitivnih uzoraka, dok koštana srž, folikuli i pluća nisu imali pozitivan nalaz. Pokušaji kontrole bakterija antibioticima nisu imali učinka zbog visoke učestalost i rezistencije na više antimikrobnih lijekova, pri čemu je primjena komercijalnih cjepiva također imala nedovoljno zaštitan učinak. No, primjena polivalentnih autogenih cjepiva na bazi lokalnih izolata pokazala se djelotvornom u kombinaciji s drugim vrstama, kao E. coli, u zaštiti protiv pada proizvodnju jaja i mortaliteta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Veterinarska medicina, Biotehnologija u biomedicini (prirodno područje, biomedicina i zdravstvo, biotehničko područje)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veterinarski fakultet, Zagreb