Pregled bibliografske jedinice broj: 973492
Crkvena uprava i Ivanić u 13. i 14. stoljeću
Crkvena uprava i Ivanić u 13. i 14. stoljeću // Tkalčić : godišnjak Društva za povjesnicu Zagrebačke nadbiskupije, 21 (2017), 9-47 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 973492 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Crkvena uprava i Ivanić u 13. i 14. stoljeću
(Ecclesiastical administration and Ivanić region in the 13th and 14th centuries)
Autori
Jerković, Marko
Izvornik
Tkalčić : godišnjak Društva za povjesnicu Zagrebačke nadbiskupije (1331-3517) 21
(2017);
9-47
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
zagrebački biskupi, villa Ivanić, vlastelinstvo i comitatus Ivanić, 13.-14. stoljeće, biskupska uprava, predijalci, samostan Bl. Dj. Marije, ivanićka župa
(Zagreb bishops, villa Ivanić, manor and comitatus Ivanić, 13th and 14th. century, the bishopric administration, the relatives, the monastery of the Blessed Virgin Mary, Ivanić parish)
Sažetak
Društveni, gospodarski i vjerski uspon ivanićkoga kraja započeo je u vrijeme opće reforme Zagrebačke biskupije koju je predvodio zagrebački biskup Stjepan II. (1225.-1247.). Tada su stvoreni stabilni okviri za oblikovanje ivanićkoga vlastelinstva, odnosno biskupskoga veleposjeda na kojemu će se tijekom 13. i naročito u 14. stoljeću razviti kompleksna upravljačka struktura. U radu se razmatra uprava zagrebačkih biskupa nad ivanićkim vlastelinstvom i njegovim upravnim središtem, samim naseljem Ivanićem. Poseban je naglasak stavljen na raščlambu društvenih odnosa i problematiziranje predijalnoga sustava koji se tijekom razvijenoga srednjega vijeka nametnuo kao dominantna odrednica društvenogospodarskih trendova kako na biskupskim tako i na crkvenim posjedima srednjovjekovne Slavonije općenito. Osim zagrebačkih biskupa, crkvenim je životom Ivanića dominirao ženski samostan Bl. Dj. Marije (u kojem su nastanjene benediktinke, a u drugoj polovici 15. stoljeća norbertinke pa cistercitkinje) i ivanićka župa. Stoga se osim vlastelinske uprave, promatra razvoj samostana i problemi s kojima se suočavao tijekom srednjovjekovnoga razdoblja. Na kraju se razmatra uprava nad župama ivanićkoga kraja i položaj župnih nadarbina u okvirima nadarbinskoga sustava.
Izvorni jezik
Hrvatski