Pregled bibliografske jedinice broj: 973441
"Znanstvene" informacije u predatorskim časopisima : prijetnja napretku znanosti
"Znanstvene" informacije u predatorskim časopisima : prijetnja napretku znanosti // Slobodan pristup informacijama : 18. okrugli stol : Knjižnice i alternativna (druga) istina : zbornik radova / Pšenica, Davorka ; Štimac, Annemari (ur.).
Zagreb: Hrvatsko knjižničarsko društvo, 2018. str. 45-58 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 973441 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
"Znanstvene" informacije u predatorskim časopisima
: prijetnja napretku znanosti
("Scientific" information in predatory journals :
threat to progress of science)
Autori
Hebrang Grgić, Ivana ; Romić, Kristina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Slobodan pristup informacijama : 18. okrugli stol : Knjižnice i alternativna (druga) istina : zbornik radova
/ Pšenica, Davorka ; Štimac, Annemari - Zagreb : Hrvatsko knjižničarsko društvo, 2018, 45-58
ISBN
978-953-8176-06-7
Skup
18. okrugli stol o slobodnom pristupu informacijama : knjižnice i alternativna (druga) istina
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 10.12.2018
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
znanstvena komunikacija, predatorski časopisi, otvoreni pristup, informacijska pismenost, recenzija
(scientific communication, predatory journals, open access, information literacy, peer review)
Sažetak
Razvoj informacijskih i komunikacijskih tehnologija utječe (i) na objavljivanje znanstvenih informacija. Model otvorenoga pristupa znanstvenim informacijama općeprihvaćen je u globalnoj znanstvenoj zajednici jer su dokazane njegove brojne prednosti, poput veće vidljivosti i utjecaja. Kako bi se pokrili troškovi objavljivanja, razvijaju se i alternativni načini financiranja objavljivanja znanstvenih informacija, primjerice naplata troškova autorima. Međutim, javljaju se izdavači i časopisi koji upravo model otvorenoga pristupa i naplatu autorima iskorištavaju za vlastitu zaradu, ne kontrolirajući kvalitetu informacija koje objavljuju. Izdavači i časopisi koji objavljuju znanstvene radove koji nisu prošli postupak recenzije nazivaju se predatorskim časopisima (engl. predatory publishers) ili časopisima upitne kvalitete te im je jedini cilj zarada. Predatorski izdavači obećavaju brzu recenziju i objavljivanje znanstvenog rada, na svojim web stranicama često imaju navedena lažna uredništva, često šalju individualizirane elektroničke poruke kojima autore pozivaju na objavljivanje radova ili im nude da budu urednici njihovih časopisa. Informacije objavljene u takvim časopisima nisu provjerene kvalitete – postoji mogućnost da su one pogrešne pa se na njima ne smiju temeljiti daljnja istraživanja kako se ne bi ugrozio napredak znanosti. Broj predatorskih časopisa dramatično raste tijekom posljednjih desetak godina. Za prepoznavanje takvih časopisa nužan je visok stupanj informacijske pismenosti, a važnu ulogu u edukaciji trebale bi imati knjižnice pri znanstvenim i visokoškolskim ustanovama. U radu će se prikazati pregled dosadašnjih istraživanja te će se dati pregled primjera predatorskih časopisa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb,
Nacionalna i sveučilišna knjižnica