Pregled bibliografske jedinice broj: 971023
Kvantitativni i kvalitativni pristupi istraživačkom radu u sestrinstvu
Kvantitativni i kvalitativni pristupi istraživačkom radu u sestrinstvu // BOOK OF ABSTRACTS 1ST INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE CONTEMPORARY NURSING / Lovrić, Robert ; Včev, Aleksandar (ur.).
Osijek: Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2018. str. 72-73 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 971023 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kvantitativni i kvalitativni pristupi istraživačkom radu u sestrinstvu
(Quantitative and Qualitative Approaches in Nursing Research)
Autori
Lovrić, Robert ; Prlić, Nada
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
BOOK OF ABSTRACTS 1ST INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE CONTEMPORARY NURSING
/ Lovrić, Robert ; Včev, Aleksandar - Osijek : Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2018, 72-73
ISBN
978-953-48243-0-6
Skup
Suvremeno sestrinstvo: povijest kao temelj, teorija kao izvor, obrazovanje kao put, kvaliteta kao obveza, znanost kao istina = Contemporary nursing: history as a foundation, theory as a source, education as a path, quality as a commitment, science as a truth
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 21.09.2018. - 22.09.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Istraživanja u sestrinstvu, kvantitativni istraživački pristup, kvalitativni istraživački pistup, kombinirani pristup
(Research in nursing, quantitative research approach, qualitative research approach, combined approach)
Sažetak
Uvod: Istraživanja u sestrinstvu sastavnica su pozitivističke ili pak naturalističke paradigme koje streme suprotnim pretpostavkama o stvarnosti i pogledu na svijet. Pozitivistički stav zagovara postojanje mjerljive stvarnosti i sukladan je kvantitativnom istraživačkom pristupu. Prema naturalističkoj paradigmi postoji više promjenjivih stvarnosti što je svojstveno kvalitativnom pristupu. Svrha/cilj: Cilj je ovog rada opisati osnovna obilježja, prednosti i nedostatke kvantitativnih, kvalitativnih i kombiniranih pristupa istraživačkom radu u području sestrinstva. Razrada: Izraz „kvantitativno“ odnosi se na ono što je točno i precizno mjerljivo, a izraz „kvalitativno“ na ono što se ne može precizno izmjeriti. Kvantitativan je pristup formalan, objektivan i deduktivan te usmjeren opisivanju fenomena pomoću većeg broja ispitanika što omogućuje uopćavanje rezultata na široj populaciji. Međutim, kvantitativan pristup ima jasne nedostatke u prepoznavanju novih i neistraženih pojava. Kvalitativan je pristup neformalan, subjektivan i induktivan te usmjeren na sveobuhvatno opisivanje pojava uz mali broj ispitanika. Omogućuje prepoznavanje i dublje razumijevanje još neispitanih fenomena, osobnih iskustava i osjećaja ispitanika. Stoga može osigurati informacije koje ne bi „isplivale” unaprijed zadanim pitanjima. Također, pruža verbalne podatke koji se mogu kodirati i kvantificirati, stoga se dobro uklapa u sestrinsku praksu. Osnovni su nedostatci kvalitativnog pristupa nemogućnost uopćavanja rezultata na opću populaciju zbog relativno malog broja ispitanika i česta opsežna ulaganja. Sve je popularniji trend kombiniranih tzv. „mix metoda“ koje podrazumijevaju integraciju kvantitativnih i kvalitativnih metoda u istom istraživanju, bilo usporedno ili u odvojenim fazama. Kombinirane metode ističu pojedine prednosti određenog istraživačkog pristupa, a istovremeno minimaliziraju ograničenja što uvelike „obogaćuje” znanstveni rad. Zaključci: Istraživanja u sestrinstvu obično se provode primjenom kvantitativnih ili kvalitativnih istraživačkih pristupa. Osnovne su prednosti jednog pristupa istovremeno nedostatci drugog. Stoga, pri planiranju istraživanja potrebno je sukladno uvjetima i okolnostima te cilju istraživanja odabrati odgovarajući istraživački pristup ili ih kombinirati.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek