Pregled bibliografske jedinice broj: 969938
Istrorumunjski nazivi koji se tiču stabla i ploda masline
Istrorumunjski nazivi koji se tiču stabla i ploda masline // Zbornik radova s 1. međunarodnog znanstvenog skupa Kroatistika unutar slavističkoga, europskog i svjetskog konteksta (u povodu 20. godišnjice osnutka studija hrvatskoga jezika i književnosti u Puli) / Martinović, Blaženka ; Mikulaco, Daniel (ur.).
Pula: Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, 2018. str. 45-61
CROSBI ID: 969938 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Istrorumunjski nazivi koji se tiču stabla i ploda masline
(Istroroumanian terms regarding olive (the tree and the fruit))
Autori
Filipi, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Zbornik radova s 1. međunarodnog znanstvenog skupa Kroatistika unutar slavističkoga, europskog i svjetskog konteksta (u povodu 20. godišnjice osnutka studija hrvatskoga jezika i književnosti u Puli)
Urednik/ci
Martinović, Blaženka ; Mikulaco, Daniel
Izdavač
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli
Grad
Pula
Godina
2018
Raspon stranica
45-61
ISBN
978-953-7320-64-5
ISSN
1331-7830
Ključne riječi
istrorumunjski, maslina (stablo i plod), Istra, etimologija
(istroroumanian, olive (the tree and the fruit), Istra, Etimology)
Sažetak
U članku se raspravlja o istrorumunjskim nazivima koji se tiču stabla i ploda masline. Obuhvaćeni su nazivi iz svih mjesta u kojima se još uvijek govori istrorumunjski. Termini su leksikološki i etimološki obrađeni. Ukoliko je riječ o hrvatskim posuđenicama, svaki se uspoređuje sa sličnim nazivima u čakavskim govorima, a ako se radi o domaćem elementu, on se dovodi u svezu s oblicima u preostala tri rumunjska dijalekta (dačkorumunjski, arumunjski i meglenorumunjski). U obzir se uzimaju oblici cijele istočne jadranske obale što je s obzirom na kretanje Istrorumunja u povijesti opravdano ne bi li se utvrdilo je li pojedini oblik preuzeli tek u Istri ili su ga donijeli iz Cetinske krajine. Na kraju svakog članka pokušava se odrediti krajnji etimon (uglavnom praslavenski ili vulgarnolatinski). Radi lakšeg snalaženja u dodatku su članka dodana dva kazala, kazalo obrađenih istrorumunjskih naziva i kazalo krajnjih etimona.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija