Pregled bibliografske jedinice broj: 969551
Obilježja i raspodjela stanki u spontanome govoru
Obilježja i raspodjela stanki u spontanome govoru // Jezici i kulture u vremenu i prostoru 8 / Langues et cultures dans le temps et dans l'espace 8 / Languages and cultures in time and space 8 / Gudurić, Snežana ; Kavgić, Aleksandar (ur.).
Novi Sad, 2018. str. 90-91 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 969551 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Obilježja i raspodjela stanki u spontanome govoru
(Features and distribution of pauses in spontaneous speech)
Autori
Vidović Zorić, Ana ; Kovač, Mirjana Matea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Jezici i kulture u vremenu i prostoru 8 / Langues et cultures dans le temps et dans l'espace 8 / Languages and cultures in time and space 8
/ Gudurić, Snežana ; Kavgić, Aleksandar - Novi Sad, 2018, 90-91
ISBN
978-86-6065-480-1
Skup
8. skup Jezici i kulture u vremenu i prostoru = Languages and cultures in time and space
Mjesto i datum
Novi Sad, Srbija, 17.11.2018. - 18.11.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
govorne stanke, spontani govor, disfluentnosti
(pauses in speech, spontaneous speech, disfluencies)
Sažetak
Stanke su sastavni dio spontanoga govora i jedno od temeljnih obilježja govornoga ritma. Međusobno se razlikuju dužinom, oblikom i funkcijom koju imaju u organizaciji govorne poruke. Tako oblikom stanke mogu biti glasne i bezglasne. S obzirom na funkciju razlikujemo stanke razgraničenja, isticanja, leksičke stanke, stanke procesiranja, prekida govora i dr. Dok stanke razgraničenja najčešće pridonose jasnijoj logičkoj organizaciji govornoga materijala, a time i lakšem prihvaćanju govorne obavijesti od strane slušatelja, stanke prekida govora i stanke procesiranja, upravo suprotno, najčešće se doživljavaju kao oblik disfluentnosti, čime otežavaju primanje govorne obavijesti. Stankama dužega trajanja obično se razgraničuju veći govorni odsječci, poput govornih odlomaka, a kraćim stankama razgraničuju se sintagme i riječi. Cilj je ovoga rada bio ispitati raspodjelu i obilježja stanki u spontanome govoru. Govorni materijal čine audiovizualne snimke spontanoga govora sudionika televizijske emisije s prijenosom uživo. Ukupno je analizirano dvije minute govora za svakog od četrdeset govornika, prema tome ukupno 80 minuta spontanoga govora. Analiza je uključila vremenska i akustička obilježja stanki, što je učinjeno s pomoću računalnog programa Praat, njihovu moguću funkciju unutar govornog diskursa, kao i raspodjelu unutar diskursa. Rezultati pokazuju da su u korpusu najčešće zabilježene stanke razgraničenja, procesiranja i prekida govora. Sve ove stanke mogu se znatno razlikovati s obzirom na akustička obilježja i trajanje. Također, zabilježene su i velike individualne razlike između govornika u svim analiziranim kategorijama stanki, dakle u raspodjeli, trajanju i funkciji. Znanstveni doprinos ovoga rada je bolje razumijevanje psiholingvističkih mehanizama u oblikovanju govornoga izričaja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb,
Filozofski fakultet u Splitu