Pregled bibliografske jedinice broj: 966756
U digitalnoj mreži pamćenja: agenti baštinske građe župnog arhiva osječkoga Nutarnjeg grada
U digitalnoj mreži pamćenja: agenti baštinske građe župnog arhiva osječkoga Nutarnjeg grada // Šokačka rič 15. Slavonski dijalekt i ostali hrvatski dijalekti. Zbornik radova Znanstvenoga skupa Slavonski dijalekt s međunarodnim sudjelovanjem. / Bilić, Anica (ur.).
Vinkovci: Zajednica kulturno-umjetničkih djelatnosti Vukovarsko-srijemske županije, 2018. str. 133-223 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 966756 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
U digitalnoj mreži pamćenja: agenti baštinske građe župnog arhiva osječkoga Nutarnjeg grada
(In the digital web of memory: archival heritage agents of Osijek Inner City's Parish)
Autori
Mesić, Hrvoje
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Šokačka rič 15. Slavonski dijalekt i ostali hrvatski dijalekti. Zbornik radova Znanstvenoga skupa Slavonski dijalekt s međunarodnim sudjelovanjem.
/ Bilić, Anica - Vinkovci : Zajednica kulturno-umjetničkih djelatnosti Vukovarsko-srijemske županije, 2018, 133-223
ISBN
978-953-57381-8-3
Skup
Znanstveni skup Slavonski dijalekt. Šokačka rič 15
Mjesto i datum
Vinkovci, Hrvatska, 03.11.2017. - 03.11.2017
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
kulturno pamćenje, digitalni agenti, baština, župni arhiv, identitet
(cultural memory ; digital agents ; heritage ; parish archive ; identity)
Sažetak
U svojoj teoriji kulturnog sjećanja, Assmann povezuje društvene skupine, kulturu i sjećanje. Jedna je od karakteristika kulturnog pamćenja tzv. srašćivanje identiteta, odnosno ujedinjavanje sa skupinom iz koje proizlazi svijest o jedinstvenosti. Sposobnošću preoblikovanja, kulturno sjećanje dovodi se u vezu s aktualnošću što je jedan od preduvjeta njegova prijenosa u kulturno institucionaliziranu baštinu društva. Proučavanjem, čitanjem i analizom onoga što se nalazi u baštinskim ustanovama, čovjek sudjeluje u široj produkciji značenja te rekonstruira duh vremena. Naime, kolektivno sjećanje prenosi se fotografijama, zapisima (ono materijalno) koji imaju komunikacijsku ulogu (mentalne slike koje pojedinci, stanovnici, župljani nose kao ideju o gradu) dok je za institucionalno podupiranje komunikacije nužno postojanje nositelja pamćenja s posebnom punomoći na znanje (npr. svećenici). Autor će ovim radom predstaviti digitalne agente baštinske građe župnog arhiva crkve sv. Mihaela u osječkoj Tvrđi koristeći međunarodni standard Cataloging Cultural Objects, a kao prilog proučavanju digitalne humanistike. Agenti su (stvaratelj i sudionik kao fizička i pravna osoba) kritički elementi u analizi i katalogizaciji baštinske građe. Agent identificira pojedinca, skupinu pojedinaca, korporativno tijelo, kulturnu skupinu ili druge entitete koji su doprinijeli stvaranju, osmišljavanju, proizvodnji, izrađivanju ili mijenjanju prostora sjećanja i kulturne memorije. Analizom 578 agenata upisanih u figure sjećanja zaključit će se da je arhiv Župe sv. Mihaela institucija kolektivnog pamćenja koja upisuje sjećanje u prostor osječkog Nutarnjeg grada, rekonstruira agente i događaje koji su važni za kolektivnu memoriju i službenu povijest prostora te je u funkciji učvršćivanja identiteta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti, Filologija