Pregled bibliografske jedinice broj: 965483
Rana ateroskleroza i parametri arterijske popustljivosti kod djece s čimbenicima kardiovaskularnog rizika
Rana ateroskleroza i parametri arterijske popustljivosti kod djece s čimbenicima kardiovaskularnog rizika // Cardiologia Croatica
Zagreb, Hrvatska, 2016. str. 501-501 doi:10.15836/ccar2016-501 (poster, domaća recenzija, prošireni sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 965483 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Rana ateroskleroza i parametri arterijske popustljivosti kod djece s čimbenicima kardiovaskularnog rizika
(Early atherosclerosis and arterial compliance in children with cardiovascular risk factors)
Autori
Putarek, Krešimir ; Banfić, Ljijljana ; Pašalić, Marijan ; Špehar Uroić, Anita ; Rojnić Putarek, Nataša
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, prošireni sažetak, znanstveni
Izvornik
Cardiologia Croatica
/ - , 2016, 501-501
Skup
11. kongres Hrvatskoga kardiološkog društva s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 03.11.2016. - 06.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
preateroskleroza, arterijska krutost, arterijska popustljivost, pretilost, šećerna bolest.
(preatherosclerosis, arterial stiffness, arterial compliance, diabetes mellitus, obesity.)
Sažetak
Uvod: Promjene na krvnim žilama u sklopu ateroskleroze mogu dugo ostati nezamijećene, a manifestacije bolesti su evidentne relativno kasno.1-3 Pacijenti i metode: Kako bi odredili parametre arterijske krutosti kod bolesnika s prekliničkom aterosklerozom, u suradnji sa Zavodom za endokrinologiju Klinike za pedijatriju, analizirali smo ukupno 148 djece, od toga 68 pretilih, 42 sa šećernom bolesti tipa 1 trajanja preko 5 godina te 38 kontrolnih ispitanika. Ispitanici nisu imali kliničkih manifestacija aterosklerotske bolesti, a odabrani su zbog poznatog utjecaja šećerne bolesti i pretilosti na razvoj ateroskleroze. Ispitanicima je učinjena „etracking“ analiza (beta indeks, arterijska popustljivost- AC, brzina pulsnoga vala-PWV, augmentacijski indeks-AI) te mjerenje debljine intima-medije (IMT) karotidne arterije. Metoda određivanja arterijske krutosti koristi visokorezolucijski ultrazvuk s dodatkom radiofrekventnog područja te je u mogućnosti putem praćenja gibanja stijenke arterije prikupiti podatke o deformaciji stijenke arterije ovisno o pulsnom valu. Zajednička karotidna arterija se analizira na mjestu 1-2 cm udaljenom od bifurkacije u unutarnju i vanjsku karotidnu arteriju. Važno je imati adekvatan prikaz intime i medije. Nakon adekvatnog prikaza karotidne arterije u najduljem dijametru postavlja se marker koji prati arterijsku stijenku („tracking gate“) na granicu medije i intime anteriorne i posteriorne stijenke. Uređaj precizno prati pomake i deformacije arterijske stijenke tijekom srčanog ciklusa. Rezultati: Značajne razlike između sve tri skupine zamijećene su u vrijednosti AC (p=0.004) te IMT (p=0.022). U usporedbi skupina značajna je razlika između skupine bolesnika s šećernom bolesti i kontrole za IMT (p=0.015) te između pretilih i bolesnika sa šećernom bolesti za vrijednosti IMT (p=0.002) i AC (p=0.004). Zaključak: Arterijska popustljivost kod ovih je ispitanika najosjetljiviji parametar rane asimptomatske ateroskleroze mjerene „e-trackingom“. Također, morfološki pokazatelj, IMT, može imati ulogu u ranoj detekciji bolesti, osobito u kombinaciji s funkcijskim pokazateljima. Prema dobivenim podacima, šećerna bolest tipa 2 trajanja preko 5 godina značajniji je čimbenik rizika za razvoj rane ateroskleroze od pretilosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Zagreb