Pregled bibliografske jedinice broj: 965103
Povijest hrvatskoga jezika 5. knjiga: 20. stoljeće - prvi dio
Povijest hrvatskoga jezika 5. knjiga: 20. stoljeće - prvi dio. Zagreb: Društvo za promicanje hrvatske kulture i znanosti CROATICA, 2018 (monografija)
CROSBI ID: 965103 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povijest hrvatskoga jezika 5. knjiga: 20. stoljeće
- prvi dio
(History of Croatian Language 5th book: 20th
Century - part one)
Autori
Samardžija, Marko ; Pranjković, Ivo ; Brlobaš, Željka ; Znika, Marija ; Badurina, Lada ; Vulić- Vranković, Sanja ; Laco, Gordana ; Rišner, Vlasta ; Mlikota, Jadranka ; Horvat, Marijana ; Hudaček, Lana ; Mihaljević, Milica ; Rezuo, Vladimira ; Baraban, Borko ; Palašić, Nikolina ; Vranić, Silvana ; Zubčić, Sanja ; Pasini, Dinka
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Društvo za promicanje hrvatske kulture i znanosti CROATICA
Grad
Zagreb
Godina
2018
Stranica
694
ISBN
978-953-55540-5-9
Ključne riječi
Hrvatski jezik ; povijest ; 20. stoljeće
(Croatian language ; history ; 20th century)
Sažetak
Knjigu 'Povijest hrvatskoga jezika - 5. knjiga: 20. stoljeće - prvi dio', koju su uredili Ivo Pranjković i akademik Marko Samardžija, objavio je zagrebački nakladnik Društvo za promicanje hrvatske kulture i znanosti Croatica. Povijest hrvatskoga jezika u 20. stoljeću nije protjecala ravnomjerno i pravocrtno, nego je čini obilje različitih zbivanja, često poticanih izvanjskim čimbenicima, ističu urednici u predgovoru knjige i dodaju kako su jezična i jezičnopolitička zbivanja u 20. stoljeću bila složena i burna te u najvećoj mjeri obilježena pravopisnom i rječničkom problematikom te odnosu između hrvatskoga i srpskoga standardnog jezika. Urednici naglašavaju kako se u vrijeme prve i druge Jugoslavije Hrvatima na različite načine osporavalo da svoj jezik nazivaju svojim imenom te da ga slobodno i neometano upotrebljavaju u javnim i državnim službama, u medijima, zakonodavstvu i u školstvu. "Snažno je provođena jezična unitarizacija i stvaranje zajedničkoga standardnog jezika za Hrvate i Srbe uz snažnu potporu vlasti kako u Jugoslaviji tako i u samoj Hrvatskoj", pišu urednici i dodaju kako je unitarizacija nailazila na otpor hrvatskih jezikoslovaca i kulturnih djelatnika, a povremeno i na otvorenu borbu za ravnopravan položaj hrvatskoga književnog jezika u drugoj Jugoslaviji. Ističu kako je Ustavom iz 1990. godine počelo novo doba, omogućeno državnom nezavisnosti kojom su stvoreni uvjeti za miran i slobodan razvoj hrvatskoga jezika te njegovo nesmetano istraživanje. Ocjenuju kako je završni cilj dviju knjiga "Povijest hrvatskoga jezika: 20 stoljeće" što cjelovitije tematski i problemski razgođeno prikazati sve glavne sastavnice razvojne okomice hrvatskoga jezika tijekom 20. stoljeća, a napose najvažnije promjene u njem kao kodu hrvatske pisane kulture i u njegovu sociolingvističkom pejzažu. U 5. knjizi, ističu urednici, izlaže se povijest hrvatskoga jezika u 20. stoljeću, a drugi dio tema obradit će se u posebnoj 6. knjizi. Peta knjiga počinje, kako navode, opisom povijesnih, kulturnih i političkih prilika te utjecaja državnih vlasti na razvitak hrvatskoga jezika u 20. stoljeću. U knjizi "Povijest hrvatskoga jezika: 20. stoljeće - prvi dio" (694 str.) objavljeno je 12 radova te sažetci na engleskom jeziku, kazalo osobnih imena i životopisi autora. Autori priloga su: Marko Samardžija, Ivo Pranjković, Željko Brlobaš i Marija Znika, Lada Badurina, Sanja Vulić i Gordana Laco, Vlasta Rišner i Jadranka Mlikota, Marijana Horvat, Lana Hudaček i Milica Mihaljević, Vladimira Rezuo, Borko Baraban, Nikolina Palašić, Silvana Vranić i Sanja Zubčić te Dinka Pasini. Voditelj projekta knjige Povijest hrvatskoga jezika je akademik Radoslav Katičić, a glavni urednik Ante Bičanić.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Profili:
Milica Mihaljević
(autor)
Dinka Pasini
(autor)
Nikolina Palašić
(autor)
Sanja Vulić Vranković
(autor)
Jadranka Mlikota
(autor)
Vlasta Rišner
(autor)
Marko Samardžija
(autor)
Željka Brlobaš
(autor)
Silvana Vranić
(autor)
Marija Znika
(autor)
Gordana Laco
(autor)
Borko Baraban
(autor)
Marijana Horvat
(autor)
Ivo Pranjković
(autor)
Sanja Zubčić
(autor)